Cloning of thermostable glucose isomerase of thermus thermophilus in escherichia coli
Thermus themophilus'ün ısıl kararlı glikoz izomerazının escherichia colı'ye klonlanması
- Tez No: 65117
- Danışmanlar: PROF. DR. AMABLE HORTAÇSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
VI ÖZET Glikozun fruktoza dönüşümünde katalizör olarak gerekli olan glikoz izomeraz, günümüzde en çok kullanılan enzimlerden biridir. Glikozun fruktoza dönüşümü tersinir bir tepkimedir ve yüksek sıcaklıklarda fruktoz eldesi yükselir. Dolayısıyla ısnkararlı glikoz izomeraz üretimine duyulan ilgi gittikçe artmaktadır. Glikoz izomeraz sitoplazmik bir enzimdir. Sitoplazmadan enzimin saflaştırması pahalı bir yöntemken, hücre dışı üretim maliyeti önemli ölçüde düşürmektedir. Bu çalışmada, genetik mühendisliği teknikleri kullanılarak E. coli'de ısılkararlı glikoz izomeraz üretimi ve saflaştırma işlemini kolaylaştırmak amacı ile bu enzimin periplazmada bir fiizyon proteini olarak sentezi gerçekleştirildi Çalışmanın ilk kısmında, Thermus thermophilus bakteri DNAsında glikoz izomerazı kodlayan gen daha önceden hazırlanmış rekombinant pPGI vektöründen saflaştırıldı ve enzimin hücre içi üretimi için pUC18 vektörüne klonlandı. Escherichia coli DH5a susu bu rekombinant vektörle transforme edildikten sonra, değişik yöntemlerle yapılan tarama sonucu iki rekombinant koloninin sitoplazmasmda enzim aktivitesi belirlendi Bu rekombinantlardan biri için en verimli indüklenme süresi 8 saat ve zamanı geç eksponensiyal evresi (600 nm dalga boyunda optik yoğunluk 1.0 olduğu zaman) olarak belirlendi Çalışmanın ikinci kısmında, PCR yöntemi kullanılarak Thermus thermophilus bakteri DNAsındaki glikoz izomerazı kodlayan gen dizisi özel olarak tasarlanmış "primer'ler kullanılarak çoğaltıldı ve maltoza bağlanan protein (MBP) kodlayan mal£ genini taşıyan pMAL-p2 vektörüne klonlandı. Bu rekombinant vektör Escherichia coli TBI susuna transforme edildikten sonra, çeşidi yöntemlerle yapılan tarama sonucu beş rekombinant koloni belirlendi Seçilen kolonilerin periplazmalarındaki glikoz izomeraz aktivitesi genin başardı bir şekilde klonlandığını gösterdi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Glucose isomerase is one of the widely used commercial enzymes today. It catalyzes the isomerization reaction of glucose to fructose. This conversion is reversible and a higher temperature gives higher fructose contents. Hence there is continuing interest in thermostable glucose isomerases. Glucose isomerase is almost exclusively an intracellular enzyme. In the present study, genetic engineering techniques were used to produce thermostable glucose isomerase in E.coli cells. Purification of the enzyme from the cytoplasm requires costly processes, however extracellular production reduces these costs considerably. Therefore, the production of a fusion protein in the periplasm was considered as an important step to facilitate the downstream processing. In the first part of the study, the gene encoding glucose isomerase from the thermophile Thermus thermopMus was isolated from a previously constructed recombinant, pPGI and cloned into pUC18 vector for the intracellular production of the enzyme. After Escherichia coli DH5a strain was transformed with the recombinant construct, two correct recombinants with cytoplasmic activity of the expressions were identified by using different screening tests. Optimum induction time and period were determined for one of these constructs. The best time of induction was found to be late exponential phase and induction period of 8 hours was the optimum. In the second part of the study, the glucose isomerase gene from the thermophile Thermus thermophilic was amplified using specifically designed primers by PCR and was cloned into pMAL-p2 vector downstream from the malE gene which encodes a maltose binding protein (MBP). After Escherichia coli TBI strain was transformed with this recombinant construct, five correct recombinants were identified by using different screening tests. The presence of the glucose isomerase activity in the periplasmic space of the selected colonies indicated the successful cloning and expression of the corresponding gene.