Kasten öldürme suçu işleyen şizofreni hastalarında risk faktörleri, yapısal dürtüsellik ve saldırganlık özellikleri, periferik inflamasyon belirteçleri ve cinayet davranışının niteliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors, impulsivity and aggression traits, peripheral inflammation markers and the characteristics of homicidal behavior in schizophrenia patients committed homicide
- Tez No: 651206
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH COŞKUN YORULMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Forensic Medicine, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Giriş ve Amaç: Şizofreni hastalarında öldürme davranışı için bazı risk faktörleri gösterilmiş olsa da bu bulgular genellikle retrospektif araştırmalardan elde edilmiştir. Bu çalışmada, şizofreni hastalarında sosyodemografik, özgeçmişe ve soygeçmişe ait detaylı karakteristikler, klinik özellikler, yapısal dürtüsellik ve yapısal saldırganlık düzeyleri ile periferik inflamasyon belirteçleri değerlendirilerek homisidal ve suç işlememiş gruplar arasında karşılaştırılması, ayrıca homisidal grupta öldürme davranışının motivasyonları, nitelikleri ve karakteristikleri ile mükerrer suç işleyen olguların özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma popülasyonu, DSM-5 tanı ölçütlerine göre“Şizofreni”tanısı ile Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yatırılarak veya ayaktan takip edilen“Kasten Adam Öldürme”suçu işlediği iddia edilen 33 hasta ile herhangi bir suç kaydı ve ciddi fiziksel şiddet öyküsü olmayan 39 hastadan olmuştur. Sosyodemografik, özgeçmişe, soygeçmişe, hastalığa ve adli öyküye özgü bilgi formuyla birlikte hastalar Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BIS-11) ve Buss-Warren Saldırganlık Ölçeği (BWAQ) ile değerlendirilerek son 1 ay içerisindeki rutin kan değerlerinden inflamatuar belirteçler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Despite some risk factors for homicidal behavior have been shown in schizophrenia patients, these findings are generally obtained from retrospective research. In our study, detailed sociodemographic, historical and clinical characteristics, trait impulsivity and trait aggression levels and peripheral inflammatory markers were evaluated in patients with schizophrenia, and compared between homicidal and non-criminal groups. Characteristics of homicidal behavior in the homicidal group were identified as well as the descriptive characteristics of recidivists. Methods: The study population consisted of patients who had been diagnosed as schizophrenia according to the DSM-5 criteria and treating in either inpatient or outpatient units at Bakirkoy Prof. Mazhar Osman Training and Research Hospital for Psychiatry, Neurology, and Neurosurgery. Thirty-three schizophrenia patients who have allegedly committed homicide in the first degree and 39 patients with neither criminal history nor severe violent behavior in the past were enrolled. The data form included sociodemographic, historical, clinical and forensic information. The patients were evaluated with the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Barratt Impulsivity Scale-11 (BIS-11) and the Buss-Warren Aggression Questionnairre (BWAQ), and inflammatory markers were calculated from the laboratory values which were routinely checked within the last month.