Okul öncesi çocuklar için geliştirilen temel hareket eğitimi çalışmalarının motor becerilere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effeckt of basic movement educati̇on developed for pre-school children on motor skills
  1. Tez No: 651329
  2. Yazar: MUSTAFA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocukları için geliştirilen ve içerisinde temel cimnastik çalışmalarının uygulama prensiplerini barındıran temel hareket eğitimi (THE) çalışmalarının motor becerilere etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmaya yaşları 3 - 5 yıl aralığında olan ve 21'i egzersiz 21'i kontrol grubunu oluşturmak üzere toplamda 42 okul öncesi eğitim öğrencisi katılmıştır. Araştırmada deney gurubunu oluşturan ve geliştirilen temel hareket eğitimi programını uygulayan grup THE grubu olarak adlandırılmıştır. THE grubu, 8 hafta süresince haftanın iki günü düzenli temel hareket eğitimi alırken kontrol grubu rutin okul eğitimine devam etmiştir. Çalışmada katılımcıların motor becerilerinin ölçümü için Morris Performans test bataryası kullanıldı. Verilerin normallik dağılımı, Shapiro-Wilk yöntemi ile değerlendirildikten sonra her iki grubun ön test ve son test motor becerileri arasında fark olup olmadığını belirlemek için“Paired Sample T”test kullanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda ise,“Independent Sample T”test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to research the effect of the basic movement education program (BME), which is developed for pre-school children and includes the application principles of basic gymnastics exercises on motor skills. A total of 42 pre-school students aged between 3 and 5 years, 21 of whom were exercise, 21 of whom were the control group participated in the research. The group that constitutes the experimental group in the research and applies the planned basic movement education is named as the BME group. While the BME group received regular basic movement education two days a week for 8 weeks, the control group continued their routine school education. Morris Performance test battery was used to measure the motor skills of the participants in the study. After evaluating the normality distribution of the data by Shapiro-Wilk method, in order to determine whether there is a difference between the pre-test and post-test physical literacy skills of both groups,“Paired Sample T”test was used. For comparisons between groups,“Independent Sample T”test was used.