Kadınlarda topuklu ayakkabı kullanım sıklığının postür, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 651328
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇÖKERDENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET BİÇKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızın amacı, sağlıklı kadınlarda topuklu ayakkabı kullanım sıklığının postür, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşama kalitesine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında 132 sağlıklı kadın gönüllü olarak dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 132 kişi ayakkabı kullanım sıklığı değerlendirme formuna verdikleri cevaba göre haftada bir veya daha az gün topuklu ayakkabı giyenler normal, 2 ve daha fazla gün topuklu ayakkabı giyenler sık giyenler olarak iki gruba ayrılmıştır. Grup-1 (n=66) ve Grup-2 (n=66) olarak değerlendirmeye alınmıştır. Topuklu ayakkabı kullanımının fiziksel aktivite üzerine etkisini araştırmak için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) , yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak için SF-36 ve postür üzerine etkisini araştırmak için New York Postür analizi anketi uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalamaları 29,26±7,853 idi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effect of the use of heeled shoes on posture, physical activity level and quality of life in healthy women. 132 healthy women between the ages of 18-50 were voluntarily included in the study. 132 people included in the study were divided into two groups as regular wearers who wore high-heeled shoes once a day or less per day, and those who wore high heels 2 or more days a week, according to their response to the shoe use frequency evaluation form. It was evaluated as Group-1 (n = 66) and Group-2 (n = 66). The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to investigate the effect of the use of heeled shoes on physical activity, SF-36 to investigate its effect on quality of life, and the New York Posture analysis questionnaire to investigate its effect on posture. The average age of the individuals participating in the study was 29,26 ± 7,853. When the two groups were compared, there was a significant relationship between the frequency of wearing high heels and posture.