Türkiye ve Senegal'de takip edilen hafızlık programının karşılaştırılması
Türkiye ve Senegal'de takip edilen hafızlık programının karşılaştırılması / The comparison of hafız program followed by Turkey and Senegal
  1. Tez No: 651442
  2. Yazar: ABDOU WADOUD MAREGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATİLLA AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kur'an-ı Kerim ezberi İslam tarihi boyunca Müslüman toplumlar arasında önemini her zaman korumuş, kültürel farklılıklara bağlı olarak da çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışma, Türkiye ve Senegal'deki Kur'an kurslarında uygulanan hafızlık yöntemlerini incelemeyi ve yer yer karşılaştırmalar yaparak aralarındaki ortak ve farklı unsurlara ulaşmayı amaçlamaktadır. Çalışma dört bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Birinci bölümde hafızlık mefhumu, tarihi ve İslam'da Kur'an ezberlemenin önemi ve fazileti özlü bir şekilde sunulmuştur. İkinci bölüm Senegal'deki Kur'an kurslarına tahsis edilmiş ve bu kursların tarihten günümüze gelişim süreçleri, idarî ve mali yapıları incelenerek hafızlık sistemleri tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki Kur'an kurslarına odaklanılmış ve aynı başlıklar altında ilgili açıklamalar yapılmıştır. Dördüncü bölüm karşılaştırmaya yönelik olarak planlanmıştır. Her iki ülkenin programları karşılaştırılmış, avantaj ve dezavantaj oluşturan hususlara dikkat çekilmiştir. Çalışmamız sonuç kısmıyla tamamlanmıştır. Tez konusunun doğası gereği çalışmada daha çok tarihsel materyallere yer verilmiş ayrıca tez konusunun genel anlamda eğitimle alakalı olması nedeniyle de sosyoloji ve psikoloji alanlarından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Hafiz programs followed by the Turkish and Senegalese Quranic schools. Moreover, using the comparative method we tried to point out the common and the different elements between the two schools. This study consists of three parts and comparison and results section. In the first part, we discussed the definition and history of the concept of Hafiz, further; we talked about the importance of memorizing the Quran in Islam. In the second part, we discussed the history, development process, administrative, financial, and memorizing methods of the Senegalese Quranic schools. In the third part, we discussed the Turkish Quranic schools by focusing on the same points. In the comparison and results section, we compared the Quranic schools of the two countries over thirteen main points. Due to the nature of the thesis subject, more historical materials were included in the study. In addition, as the thesis subject is related to education we benefited from different social sciences such as sociology and psychology.