PKK/KCK Terör Örgütü: İran, Irak, Suriye silahlı yapılanması
Terrorist Organization PKK/KCK: Armed Wings in Iran, Iraq and Syria
  1. Tez No: 544916
  2. Yazar: İHSAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Suriye ve Irak'da son yıllarda ortaya çıkan siyasi gelişmeler ve iç savaş sebebiyle meydana gelen otorite boşluğu PKK/KCK terör örgütüne geniş bir alan yaratmış ve Türkiye'deki silahlı unsuru HPG (Halk Savunma Güçleri) gibi Suriye'de YPG (Halk Savunma Birlikleri), İran'da YRK (Doğu Kürdistan Güçleri), Irak'da YBŞ (Sincar Direniş Birlikleri) gibi silahlı unsurlar kurulmuştur. Bu örgütler kuruldukları 2000'li yıllardan bu yana bir taraftan uluslararası alanda kendilerini terör örgütü PKK/KCK'dan bağımsız meşru bir oyuncu gibi göstermeye, öbür yandan uluslararası bazı güçlerin siyasi ve lojistik desteğiyle bölgede süren iç karışıklıkları fırsat olarak kullanmaya çalışmaktadırlar. Bu meyanda Türkiye, İran, Irak ve Suriye sınırları içerisinde özerk bir yönetim olarak belirttiği bölgeleri KCK (Kürdistan Topluluklar Birliği) adı altında bir araya getirmeyi ve bağımsız bir devlet kurmayı hedefleyen PKK/KCK, bölgede yaşanan çatışma ortamının yarattığı şartlardan yararlanarak KCK projesini uygulamaya koymuş ve silahlı unsurlarının bir bölümünü Suriye'de, bir bölümünü Irak'ın kuzeyinde bir kısmını ise İran'da konuşlandırmıştır. Tüm bu bahsedilen örgütler ve yapılanmalar arasında nasıl bir illiyet bağı vardır? Mevzuatları, ideolojileri, amaçları, benimsedikleri stratejiler ve kullandıkları taktik ve yöntemler arasında benzerlikler var mıdır? Teşkilat şemaları, yönetici kadroları nasıl oluşmaktadır? Silahlı kadrolarının biyografik, demogafik özellikleri ve faaliyet gösterdikleri coğrafi koordinatlar arasında bir korelasyon bulunmakta mıdır? Bu araştırmanın temel diyalektiğini, araştırma konusu olan bu sorulara cevap vermek üzere 2001-2018 yılları arasında Türkiye-Suriye-Irak ve İran alanında faaliyet gösterirken girdikleri çatışmalarda veya güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda ölen örgüt mensuplarının biyografik, demografik ve coğrafi verilerinden oluşturulan veri tabanındaki bilgilerin sentezlenmesi, kıymetlendirilmesi, analiz edilmesi ve yorumlanması neticesinde tez ve antitezlerin oluşturulması ve buradan hareketle ortak veya zıt değerlerin inşa edilmesi teşkil etmektedir. Bu çerçevede, uzun yıllar Türkiye sınırları içinde faaliyet gösteren PKK/KCK terör örgütünün silahlı kanadı HPG ile Suriye'de faaliyet gösteren YPG, İran'daki YRK ve Irak'taki YBŞ'nin ilişki ve irtibat düzeyleri üretilen parametrelerle ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The latest political developments and authority gaps caused by the conditions of civil wars in Syria and Iraq accommodated the terrorist organization PKK/KCK a wide range of theatre of operation. Depending upon those developments armed components affiliated with PKK/KCK like HPG (People's Defens Forces) in Turkey, YPG (People's Protection Units) in Syria, YBŞ (Şengal Resistance Units) in Iraq and YRK (East Kurdıstan Units) in İran became more active in their own territory by military and political means. Although those organizations dramatize themselves in the global level as legitimate and independent actors apart from terrorist organization PKK/KCK since they were established in early 2000's they always taking the advantage of the circumstances provided by western powers in terms of militarily as well as politically. Within this context terorist organization PKK/KCK which targeted to combine all of its affilited components under the KCK umbrella by aiming to constitute so-called“democratik autonomy”at the first stage and found an independent“Kurdistan”ultimatelly in the soils of Turkey, Syria, Iraq and Iran deployed most of its militants in the North of Syria and in the Northwest of Iraq beginning from 2012 just for having lion share from the civil war and instabilities taken place in that territory since Arab Spring. So, what kind of casual connections exist among those organizations? Are there any similarities or uniformities on their ideologies, objectives, goals, strategies and tactics that they use in the field? How their organizational chart and mandates are composed of and how their top level commanders are selected and appointed? Is there any correlations among the biographic, demographic and geographic data of the members of those organizations? The main dialectic of this thesis is composed of the collection of biographical, demographical and geographical data killed in action in Turkey, Syria, Iraq and Iran between 2001 and 2018, syntesizing, analyzing and assessing the data according to the similarities, uniformities, consistencies, inconsistencies, connection, coherence and correlation among the data to answer the questions illustrated in the Section-1.1.4 and prove the thesis created within this research. Briefly, the nature of connection, cooperation, consolidation and coherence between HPG, the functioning armed wing of terrorist organization PKK/KCK in Turkey, and YPG in Syria, YRK in Iran, YBŞ in Iraq are tried to be measured with the parameters produced within the context of this thesis.