Low-cost perimeter intrusion radar development
Düşük bütçeli çevre saldırı tespit radarı geliştirilmesi
- Tez No: 651471
- Danışmanlar: PROF. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde, HB-100 adı verilen X-Band Mikrodalga Hareket Sensörü Modülü kullanılarak çok düşük maliyetli bir çevre saldırı tespit radar sistemi geliştirilmiştir. Sensörün 5 Volt giriş besleme gerilimi bir üçgen dalga ile modüle edildiğinde, 10525 - 10528 MHz arasındaki çıkış frekansında 3 MHz'lik bir fark tespit edildi, bu da sensörün FMCW radarı ve mesafe bilgisi olarak kullanılabileceği ve sabit hedefin mesafe bilgisinin elde edilebileceği anlamına gelir. Çevre Saldırı Tespit Sistemlerinde (ÇSTS), yalnızca korunan alandaki izinsiz girişleri değil, aynı zamanda izinsiz girenlerin mesafesini de bilmek önemlidir. 1 kilometreden fazla mesafeden insanları tespit edebilen sivil uygulama radarları çok yüksek bir bütçe ile satın alınabilir. Bununla birlikte, sensörün dahili alıcısı ve tasarlanan harici lens kullanılarak, bir kilometre uzaktaki hedef çok daha ucuz bir maliyetle tespit edilebilir. Düşük maliyetli radarın geliştirilmesi, kilometre ötesi insanları tespit edebilen sivil ÇSTS eksikliği nedeniyle çok yenilikçi bir konudur. Ayrıca, 5 USD'nin altında bir fiyata elde edilebilen bir Doppler radar sensörünün bir FMCW radar olarak çalıştırılmasıyla, insanları uzun mesafelerden tespit etmek ve bütçeden yüz hatta bin kat tasarruf etmek mümkün olacaktır. Hedef tespit menzili, ÇSTS' de önemli bir kavramdır. Hedef tespit menzilini artırmak için tasarlanmış lens özellikleri verilmiştir. Sensörün dahili alıcısı ve harici lensi için maksimum menzilin teorik hesaplamaları yapılmıştır. Harici olarak tasarlanan lens ile maksimum menzilin yaklaşık on kat arttığı hesaplanmıştır. Ayrıca sensörün belirlenen özelliklerine göre hesaplanan ve simüle edilen Ara Frekans (IF) - menzil ilişkisi sunulmuştur. Hesaplanan ve simüle edilen değerler, laboratuvar ölçümleri ile doğrulanmış ve sonuç grafikleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a very low-cost perimeter intrusion radar system is developed by using X-Band Microwave Motion Sensor Module called HB-100. When the 5-Volt input supply voltage of the sensor was modulated with a triangular wave, a 3 MHz difference in output frequency between 10525 - 10528 MHz was detected, which means that the sensor can be used as an FMCW radar and the distance information of the stationary target can be obtained. In Perimeter Intrusion Detection Systems (PIDS), it is essential to know not only the intrusion in the protected area but also the distance of the intruders. Civil application radars, which can detect people from distances of more than 1 kilometer, can be purchased with a very high budget. However, using the sensor's internal receiver and the designed external lens, one kilometer away target can be detected at a much cheaper cost. The development of low-cost radar is a very innovative issue due to the lack of civilian PIDS that can detect people beyond kilometers. Also, by operating a Doppler radar sensor, which can be obtained for less than 5 USD as an FMCW radar, it will be possible to detect people from long distances and save a hundred or even thousand times of budget. The target detection range is an essential concept in PIDS. Lens specifications designed to increase target detection range are given. Theoretical calculations of the maximum range for the sensor's internal receiver and external lens have been made. It has been calculated that the maximum range is increased approximately ten times with the externally designed lens. Besides, according to the specified characteristics of the sensor, calculated and simulated Intermediate Frequency (IF) - range relationship is presented. The calculated and simulated values were confirmed by laboratory measurements, and results graphics are presented.