X-band indoor high data rate wireless communication
Bina içi X-bandında yüksek veri hızlı kablosuz haberleşme
  1. Tez No: 651470
  2. Yazar: ZIAOULRAHMAN SEDIQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASAF BEHZAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bina içi kablosuz iletişim, ışık, bluetooth ve kızılötesi gibi birçok farklı teknoloji ile sağlanabilir. Ancak veri hızı, büyük veriyi kısa bir zaman diliminde gerekli bir aralıkta aktarmak için yeterli değildir. Göz açıp kapayıncaya kadar yüksek çözünürlüklü videoların gönderilmesi gereken günümüzün gereksinimlerini karşılamak için yüksek veri hızına ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer bina içi teknolojilerinin aksine, sistemimiz verileri çok yüksek veri hızında taşır. Sistemin güvenilirliği, sistemin kablosuz iletişim için uygun olduğunu gösteren göz diyagramı kullanılarak araştırılır. Bu, kapalı bir ortamda iki kullanıcı arasında kullanılabilen yönlü bir görüş hattı sistemidir. Kullanıcılar, verileri bir noktadan diğerine taşımak için CD veya flash disklere olan ihtiyacı ortadan kaldıran saniyeler içinde herhangi bir fiziksel kablo olmadan verileri paylaşabilirler. Bu tezde, X-bandını kullanan çok yüksek veri hızlı bir kablosuz iletişim sisteminin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, 11.2 GHz'de etkin bir şekilde çalışan S11 ve S21 parametreleri vektör ağ analizörü tarafından test edilen sisteme uygun bir Vivaldi anteni çizilmiş ve üretilmiştir. Bu tür bir sistem için, bir verici ve bir alıcıdan oluşan uygun bir deney düzeneğinin kurulması önemlidir. Deney düzeneği çok yüksek bir veri hızı elde etmek için uygun RF bileşenlerinden birleştirilir. Sistem üzerinde ikili faz kaydırmalı anahtarlama ve açma-kapama anahtarlama olmak üzere farklı modülasyon şemaları test edilmiştir. Sistem kararlılığı ve güvenilirliği 3.7 Gbit/sn'ye kadar test edilmiştir. Bu deney bir oda içinde yapılması amaçlandığından, verici ile alıcı arasındaki mesafe kademeli olarak 5 cm'den 160 cm'ye çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The indoor wireless communication can be achieved by many different technologies such as light, Bluetooth and infrared. However, the data speed is not sufficient to transfer big data within a required range in short time segment. A need for high data rate is required to fulfill todays requirements where, high definition videos need to be sent in a blink of eye. In contrast to other indoor technologies our system carry data in a very high data rate. The system reliability is investigated using eye diagram that shows the system is suitable for wireless communication. This is a directional line of sight system which can be used between two users in an indoor environment. The users are able to share data without any physical wire in terms of seconds that eradicates the need for CD or flash disks to carry data from one point to another. In this thesis, it is aimed to study a very high data rate wireless communication system utilizing X-band. For achieving this goal, a Vivaldi antenna has been drawn and fabricated suitable for the system that is tested by vector network analyzer for its S11 and S21 parameters which effectively worked at 11.2 GHz. For such system it is essential to establish a convenient experimental setup consist of a transmitter and a receiver, the experimental setup is combined out of suitable RF components in order to achieve a very high data rate. Different modulation schemes are tested on the system namely, binary phase shift keying and on-off keying. The system stability and reliability has been tested up to 3.7 Gbit/s. Since this experiment is purposed to be done inside a room the distance between transmitter and receiver is gradually increased from 5cm up to 160cm.