Haber üretiminde yeni bir yaklaşım: Gazetecilikte kitle kaynak yöntemi analizi
A new approach in news production: Crowdsourcing method analysis in journalism
  1. Tez No: 651538
  2. Yazar: MERT CAN ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın ana amacı gazetecilikte kullanılan kitle kaynak yönteminin, geleneksel haber üretim yollarına alternatif olup olmadığının tespit edilmesidir. Bunun için ilk bölümde kitle kaynak kavramının ne olduğu, hangi etmenlerden oluştuğu ve ayırt edici özellikleri irdelenmiştir. Öte yandan gazetecilik de dâhil olmak üzere kullanım alanları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise kitle kaynak yönteminin avantajları ve dezavantajlarını ortaya çıkarmak amacıyla, geleneksel haber üretimi ele alınmıştır. Bu sebeple gazetecilik tarihi ve internetin bu konuda getirdiği yenilikler işlenmiş, geleneksel haber kavramı ortaya konmuştur. Son bölümde ise kitle kaynağın gazetecilik alanındaki en önemli örneklerini üreten Guardian, Helsingin Sanomat, Help Me Investigate ve Ushahidi platformlarının uygulamaları analiz edilmiştir. Bunun sonucunda ise uygulamaların hangi yönlerden geleneksel yollarla ayrıştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether the crowdsourcing method used in journalism is an alternative to traditional news production routes. For this; in the first part, the concept of crowdsourcing, its basic factors and distinctive features are listed. Additionally, its usage areas including journalism are emphasized. In the second part, to reveal the advantages and disadvantages of the crowdsourcing method, traditional news production is discussed. For this purpose, the history of journalism and the innovations brought by the internet in this regard are covered and the traditional news concept is introduced. Finally, in the last part, the applications of Guardian, Helsingin Sanomat, Help Me Investigate and Ushahidi platforms, which produce the most important examples of crowdsourcing in the field of journalism, are analyzed and determined in which ways these applications are separated in traditional ways.