Lise öğrencilerinde yılmazlığı yordamada bilinçli farkındalık ve benlik saygısı
Mindfulness and self-esteem in predicting resilience among high school students
- Tez No: 651537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇEN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinde bilinçli farkındalık ve benlik saygısının yılmazlığı yordamadaki rolünü incelemektir. Araştırmaya 482 lise öğrencisi (223 kız, 259 erkek) katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Kendini Toparlama Gücü Ölçeği Kısa Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada değişkenlerin ortalama puanlarının cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla bağımsız gruplar için t testi ve yılmazlık düzeyi ile bilinçli farkındalık ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın ana amacına yönelik olarak, bilinçli farkındalık ve benlik saygısının yılmazlığı yordamadaki rolü çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular, bilinçli farkındalık ve benlik saygısının yılmazlığı anlamlı bir şekilde yordadığını göstermiştir. Bu iki değişken birlikte, yılmazlığı açıklayan toplam varyansın % 22'sini açıklamaktadır. Ayrıca, benlik saygısının bilinçli farkındalığa göre daha güçlü bir yordayıcı olduğu bulunmuştur. Bilinçli farkındalık cinsiyete göre anlamlı fark gösterirken, benlik saygısı ve yılmazlık anlamlı fark göstermemiştir. Araştırma sonuçları ilgili alanyazın ışığında tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmalar ve uygulamalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the role of mindfulness and self-esteem in predicting resilience in high school students. The participants of the study were 482 high school students (223 female and 259 male). The data were collected through The Resilience Scale (RS)-Short Form, Mindful Attention Awareness Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Demographic Information Form. In the study, independent groups t test was used to determine whether the average scores of the variables differed by gender, and Pearson correlation analysis was used to examine the relationships between resilience, mindfulness and self-esteem. In line with the main purpose of the study, multiple linear regression analysis was used to predict the role of mindfulness and self-esteem on resilience. The results revealed that mindfulness and self-esteem were significant predictors of resilience. These two variables explained 22 % of the total variance in resilience. Also, self-esteem was found to be stronger predictor than mindfulness. While mindfulness differed by gender, self-esteem and resilience did not differ significantly. The findings of the study were discussed in the light of the related literature and suggestions were presented for further research and practice.