Comparison of cubic equations of state and mixing rules for phase behavior around critical region
- Tez No: 65164
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR AKMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çeşitli kübik durum denklemleri ve karışım kuralları çiftlerinin, karşılaştırmalı ilinti ve öngörü kapasiteleri incelenmiş ve bu çiftlerin, bilinmeyen ikili- etkileşim parametrelerine karşı olan duyarlılıkları, Monte-Carlo tipi benzeştirim kullanılarak incelenmiştir. Kübik durum denklemleri olarak, Redlich-Kwong, Soave ve Peng-Robinson denklemleri; karışım kuralları olarak, bileşimin ikinci dereceden fonksiyonu olan van der Waals tek-akışkan tipi, bileşimin ikinci dereceden fonksiyonu olmayan Panagiotopoulos- Reid karışım kuralı ve bileşimin ikinci dereceden fonksiyonu olan ve Helmholtz serbest enerjisi fark fonksiyonuna dayanan Wong-Sandier karışım kuralı kullanılmıştır. Durum denklemleri ve karışım kuralları çiftlerinin karşılaştırmalı ilinti kapasiteleri, yüksek basınç faz dengesi verilerinden (sıvı ve gaz faz bileşimleri) yararlanılarak hesaplanan ikili-etkileşim parametreleri kullanılarak, C02/n-oktan, C02/n- bütanol ve C02/propan ikili sistemleri için incelenmiştir. Durum denklemleri ve karışım kuralları çiftlerinin öngörü kapasiteleri ise, aynı ikili sistemler için, ikili-etkileşim parametreleri sadece bileşim verilerinden yararlanılarak hesaplandığında, buhar ve sıvı yoğunluklarının nasıl sonuç verdiği gözlemlenerek, araştırılmıştır. Genel bir sonuç olarak, iki parametreli ve bileşimin ikinci dereceden fonksiyonu olan karışım kuralının, Peng-Robinson durum denklemiyle kullanıldığında, iyi ilinti ve öngörü kapasitesine sahip olduğu bulunmuştur. Monte-Carlo tipi benzeştirim ise, ikili- etkileşim parametreleri bilinmediği durumlarda, olası faz davranışını öngörebilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, correlative and predictive capabilities of a class of cubic equations of state and mixing-rule pairs are investigated and their sensitivities to uncertain binary- interaction parameters are studied via a Monte-Carlo type simulation. As cubic equations of state, the Redlich-Kwong, Soave, Peng-Robinson equations of state are used. As mixing rules, the van der Waals one-fluid (quadratic in composition), Panagiotopoulos-Reid (non-quadratic in composition) and Wong-Sandier (quadratic. excess-Helmholtz-free-energy-based) mixing rules are used. Correlative capabilities of the equation-of-state and mixing-rule pairs are investigated for the binary systems C02/n-octane, C02/n-butanol, C02/propane by regressing the binary-interaction parameters to high-pressure phase-equilibrium data (liquid- and gas-phase mole fraction). Predictive capabilities of the equation-of-state and mixing-rule pairs are investigated for the same binary systems by observing the prediction of vapor and liquid densities when the binary-interaction parameter are fitted only to mole-fraction data. As an overall conclusion, the two-parameter quadratic mixing rule is found to have good correlative and predictive power when used with the Peng Robinson equation of state. A Monte-Carlo type simulation proves to locate confidence region of expected phase behavior when the binary-interaction parameters are unknown.