A Computer-aided process planning system for mold manufacturing
Kalıp imalatı için bilgisayar destekli metod planlama sistemi
- Tez No: 65163
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bilgisayar destekli metot planlama sistemi, eş zamanlı mühendislik kavramının hayata geçirilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Bilgisayar Destekli Metot Planlama, Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) ve Bilgisayar Destekli İmalat (BDİ) arasında köprü görevi görür. Gerçek anlamda entegre edilmiş ve esnek bir üretim ortamı sağlarken, hem toplam üretim süresini ve maliyeti düşürme, hem de tasarım ve imalat kalitesini yükseltme amacına katkıda bulunur. Eşzamanlı mühendislik ortamını yaratabilmek için, bilgisayar destekli metot planlama sistemlerinin temel olarak iki özelliğinin üzerinde durmaları gerekir: entegre edilebilirlik ve karar verme. Türk endüstrisinde, çok gelişmiş BDT ve BDİ yazılımlarının yoğun olarak kullanılmasına karşılık, metot planlama fonksiyonunun otomasyonu ve tasarım, imalat, üretim planlama ve atölye kontrol süreçleri ile fonksiyonel entegrasyonu üzerinde pek durulmamıştır. Standart olmayan metot planlan, sürekli tekrar eden kırtasiye işi, hatalar ve tutarsızlıkların getirdiği verimsizliğin yanı sıra, metot planları sadece statik teknolojik kısıtlan gözönünde bulundurarak çok önceden yapıldığı için, atölyenin sağladığı esneklik imkanından nadiren faydalanılabildiği gözlemlenmiştir. Atölyenin mevcut durumunu bilmeden, makine seçiminin planlama/çizelgeleme aşamasından önce yapılması, verimli bir zaman planı yapma ihtimalini azaltmaktadır. Bunların yanında, bir metot planı atölyedeki bir operatör tarafından değiştirildiğinde, bu bilgi nadiren metot planlama departmanına aktarılmaktadır. Bu çalışmada kalıp üretimi için BDTM sistemi geliştirilmiştir. Bu yan-otomatik sistem, parça kodunu girdi olarak almakta ve fonksiyonlarını üç aşamada gerçekleştirmektedir. Sistem, ilk aşamada ilgili parçanın işlem metotlarını bir karar ağacı vasıtasıyla belirler. İkinci aşamada, metot planlamacılarına, takım ve ilgili parametreler hakkında öneriler sunar. Son aşamada ise atölye planlama mühendisine, teknolojik uygunluk, atölyedeki mevcut iş yükü ve işleme maliyetini değerlendirerek, takım seçimi konusunda yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A computer-aided process planning (CAPP) system plays a key role in realizing the concept of concurrent engineering. Computer-aided process planning naturally bridges the gap between CAD and CAM. It provides a real integrated flexible production environment and facilitates the pursuit of common goals of reducing lead time and cost, and increasing the quality in design and manufacturing. To develop a concurrent engineering environment, automated process planning systems should emphasize integrability as well as intelligence. While high-skilled commercial CAD and CAM software packages are being used extensively in Turkish industry, automation of the process planning function and its functional integration with design, manufacturing, production planning and shop floor control have received little attention. Along with the inefficiencies resulting from non- standardized process plans, repetitive clerical work, errors and inconsistencies, it is observed that the flexibility offered in shop floor can rarely be utilized effectively since process plans are sequentialized far in advance of processing considering only the static technological constrains. Without knowledge of actual status of the shop floor, fixing the resource allocations before the scheduling/control stage decreases the chances of efficient production sequencing and scheduling. Furthermore, if a process plan is changed in the shop floor by an operator, this is rarely recorded as feedback information in the process planning department. In this study, a CAPP system for mold manufacturing is developed. This semi- generative CAPP system takes parts codes as input and executes its functions in three stages. In this first stage, the machining processes are determined by means of decision tree. In the second stage, recommendations on tools and related parameters are provided (to the process planner). The last stage assists the shop floor planner in making machine allocations using a multiple-attribute decision making model which takes into account the technological compatibility, workload balance and cost of operation.