Lives under control: Foucauldian biopower in British post-apocalyptic novels
Kontrol altındaki hayatlar: İngiliz post-apokaliptik romanlarda Foucaultcu biyoiktidar
  1. Tez No: 651751
  2. Yazar: GONCA KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY GEÇİKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez, İngiliz post-apokaliptik romanları Michel Foucault'nun“biyoiktidar”kavramına uygun olarak incelemeyi amaçlar. İktidarı bir ilişkiler ağı olarak düşünen Foucault, yaşama odaklanan yeni bir iktidar türünün on yedinci yüzyıldan başlayarak ortaya çıktığını öne sürer. Foucault, yaşam üzerine olan bu iktidarı biyoiktidar olarak adlandırır ve onun disipline edici iktidar ve biyopolitika olarak iki farklı ve tamamlayıcı kutupta işlediğini açıklar. Disipline edici iktidar, ya da bireylerin anatomo-politikası, bireysel bedenleri sürekli gözetim ve normlar aracılığıyla disipline ederek kontrol eder. Diğer yandan, nüfusun biyopolitikası, nüfusun sağlığını ve gelişmesini sağlayacak çeşitli düzenlemeler yoluyla nüfusun bir bütün olarak kontrol edilmesiyle ilgilenir. Son zamanlarda çok popüler olan post-apokaliptik romanlar, bir felaketten sonra hayatta kalan ve yeni şartlara uyum sağlayan bir dünyada biyoiktidarın insanlar üzerinde nasıl uygulandığını görme fırsatı sunar. Bu açıdan, bu tez, hem bireyleri hem tüm nüfusu kontrol eden disipline edici teknikler ve biyopolitik düzenlemeleri incelemenin mümkün olduğu dört romanı, The Chrysalids, The Children of Men, Blind Faith ve The Last Day, ele alır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine British post-apocalyptic novels in accordance with Michel Foucault's concept of“biopower”. Foucault, who considers power as a net of relations, asserts that a new type of power focusing on life emerged beginning from the seventeenth century. Foucault calls this power over life biopower, and explains that it operates as two different and complementary poles, which are disciplinary power and biopolitics. Disciplinary power, or the anatomo-politics of the individuals, controls the individual bodies by disciplining them through constant surveillance and norms. On the other hand, biopolitics of the population concerns itself with the control of the population as a whole through various regulations that ensure the health and improvement of the population. Post-apocalyptic novels, which are very popular recently, present the opportunity to find out how biopower is exercised over people in a world that survives a catastrophe and adapts itself into new circumstances. Accordingly, this thesis deals with four novels, The Chrysalids, The Children of Men, Blind Faith and The Last Day, where it is possible to examine disciplinary techniques and biopolitical regulations that control both individuals and the whole population.