Estimating biological changes in human by different markers from rf exposure using modeling and measurements
İnsanda radyo sıklık maruziyeti kaynaklı biyolojik değişikliklerin model ve ölçümler kullanılarak farklı belirteçlerle tahmin edilmesi
  1. Tez No: 651754
  2. Yazar: NİYAZİ KORKUT ULUAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU, PROF. DR. ŞABAN SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, akademinin doğal oluşan elektrik, manyetik ve elektromanyetik (EM) olaylar ve bunların canlı organizmalarla ince ilişkileri üzerine çalışmalarını gözden geçirir. Buna ek olarak, farklı nesil mobil teknoloji radyo frekansı (RF) maruziyetinden gelen yapay elektromanyetik dalgaları, olası etki yollarını araştırır. Yeni anten teknolojilerini, mobil terminallerin ve baz istasyonlarının yeni radyo olanaklarını göz önünde bulundurularak mobil teknoloji kullanımının yeni senaryolarını sonlu elemanlar yöntemi (FEM) simülasyonları üzerinden inceler. Modelin teorik sınırlamalarını Mie Teorisi üzerinden çapraz kontrol eder. IEEE SAM fantom modelinde ilk kez organa özgü etki araştırmalar için FEM simülasyonları kurgulanmıştır. Simülasyonlar, göz örneğinde olduğu gibi organ detayları açısından ilk kez ayrıntılı başlangıç koşulları ile de geliştirilmiştir. Bu tezde tükürük bezleri üzerindeki biyolojik belirteçler aracılığıyla bilinen EM etkileri de ilk kez, biyolojik ve elektriksel özelliklerde benzer olan ve müdahalesel yöntemler olmadan çalışılamayan hipotalamus-hipofiz-adrenal (HPA) ekseni ve epifiz bezleri üzerine yansıtılmıştır. Bu, insanların sağlıklılığı (homeostasis) üzerinde ciddi bir ısısal-olmayan etki önermesidir. Bu tez, ayrıca çok operatörlü çok teknolojili kentsel baz istasyonlarının spektrum ve anten farkındalık metodolojisi ile ayrıntılı bir ölçümünü önermektedir. Bunu, mobil telsiz şebekesi bakım faaliyetlerinin istatistikleriyle birleştirerek, akademik çevrelerde daha evvel hiç rapor edilmemiş periyotları ve süreleri ile birleştirerek mesleki RF maruziyet ve artan riskler için bambaşka bir bakış açısı sağlar. Hem ısıl-olmayan hem de ısıl risklerin olası sonuçları, akademik çevreler için yeni olduğu kesin bulgulardır.
Özet (Çeviri)
This thesis dissertation reviews the works of academia on natural occurring electrical, magnetic, and electromagnetic (EM) phenomena and their subtle relations with living organisms. It also investigates the artificial electromagnetic waves from different generations of mobile technology radio frequency (RF) exposure with their possible paths of impact. It proposes new scenarios of mobile technology usage through finite element method (FEM) simulations with new radio possibilities of mobile terminals and base stations in view of new antenna technologies. The model theoretical limitations are cross-checked by Mie Theory. The FEM simulations are first time oriented according to organ specific effect investigations in IEEE SAM phantom model. The simulations are also improved in terms of organ details such as eye-based ones with detailed initial conditions. This dissertation also first time projects the known EM effects on salivary glands by biological markers over hypothalamus-pituitary-adrenal (HPA) axis and pineal glands, which are similar in biological and electrical properties and cannot be studied without invasive methods. This is a solid non-thermal effect proposition on the homeostasis of human beings. This dissertation proposes a detailed measurement of the multi-operator multi-technology urban base stations with spectrum and antenna aware methodology. Combining this with the statistics of mobile radio network maintenance activities with their periodicity and duration, which have never been reported before in academia, it provides a totally different perspective for occupational RF exposure and increased risks. Result of both probable non-thermal and thermal risks are clear findings new to the academia.