Ahır gübresi uygulamalarının arpa verim parametreleri ile azot ve protein içeriği üzerine etkilerinin spad ve İHA ile belirlenmesi
Determination of the effects of barn manure applications on barley yield parameters, nitrogen and protein content with spad and unmanned aerial vehicle
  1. Tez No: 651777
  2. Yazar: MUKADDER EVİN KARAKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsansız Hava Araçlarına (İHA) monte edilen farklı kamera ve sensörler sayesinde bitki gelişimi ve verim tahmini için daha detaylı bilgi toplanması mümkündür. Bu bağlamda, Normalize Edilmiş Farklı Bitki Indeksi (NDVI) analizi yapmaya olanak sağlayan multispektral kameralar, vejetasyon analizleri ve bitki azot yönetimi konularında yapılan araştırmalarda sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmada Şanlıurfa Harran Ovası koşullarında ahır gübresi bulamacı uygulamasının arpa gelişimi, azot kullanımı ve verim parametrelerini incelemek amacıyla multispektral kameralar takılı multikopter tipi alçak irtifa insansız hava aracı ile elde edilen görüntülerden NDVI üretilmiştir. NDVI değeri, araziden alınan bitki örnekleri ve SPAD okumaları ile karşılaştırılmış ve bitkinin azot içeriği ve verim parametreleri tahmin edilmiştir. Sonuçlar arpa verimi üzerine ahır gübre uygulamaları ile mineral gübre uygulamaları arasında istatistiki bir fark bulunmadığını göstermiştir. Bunun yanı sıra multispektral kameralardan üretilen NDVI indeksinin azot yönetimi çalışmalarında başarılı olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The cameras and sensors mounted on unmanned air vehicles (UAV) enable to collect detailed information for plant growth and yield prediction. In this context, multispectral cameras that allow for Normalized Different Plant Index (NDVI) analysis are frequently used in studies on plant vegetation analysis and plant nitrogen management. In this study, NDVI was produced from images obtained by a multi-copter type low altitude unmanned aerial vehicle equipped with multispectral cameras in order to examine barley development, nitrogen use and yield parameters of barn manure slurry application in Şanlıurfa province, Harran Plain conditions. NDVI value was compared with plant samples taken from the field and SPAD readings and the nitrogen content and yield parameters of the plant were estimated. Results showed that there was no statistical difference between barley fertilizer applications and mineral fertilizer applications on barley yield. In addition, the result has shown that the NDVI index produced from multispectral cameras can be used successfully nitrogen management studies.