Deriving public transit (PT) reliability measures using smart card data: 2 case study pt lines from Konya city
Akıllı kart verilerinin kullanılarak toplu ulaşım güvenilirlik ölçütlerinin elde edilmesi: Konya şehrinden 2 örnek hat çalışması
  1. Tez No: 651781
  2. Yazar: FATİH SARIYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Ulaşım, Geodesy and Photogrammetry, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Toplu Ulaşımdaki Akıllı Ulaşım Sistemleri uygulamalarında, biletleme sırasında coğrafi-kodlanmış akıllı kart sistemlerine ek olarak otobüs yörünge verilerinin izlenmesi ve toplanması alışılagelmiştir. Bu veri setleri, sistem yöneticilerinin, bir toplu ulaşım hattında, ortalama seyahat süresi ve bekleme süresi gibi toplu ulaşım güvenilirlik ve hizmet seviyesi ölçütlerini elde etmesini mümkün kılmaktadır. Bununla birlikte, heterojen arazi kullanımı ve sıkışıklığa sahip metropol bölgelerdeki toplu ulaşım karakteristiğini elde edebilmek için bu ölçütler konum-zamansal olarak da toplanmalıdır. Bu çalışma, Konya toplu ulaşım akıllı kart sisteminden örnek çalışma sonuçları kullanılarak, toplu ulaşım güvenilirliğinin tespit edilmesi için akıllı kart verilerinin işlenmesi ve değerlendirilmesi üzerine odaklanmıştır. Çalışmanın ana hedefi, coğrafi-kodlanmış akıllı kart verilerini bir otobüs rotasına doğrusal referanslama yaparak zaman-konum diyagramları oluşturmaktır. Bir dizi veri ön işleme çalışması, bir veritabanı yönetim yazılımı ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımı (PostgreSQL and ArcGIS) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, ait oldukları rota bölümlerindeki akıllı kart kayıtlarının kilometrelerini elde edebilmek için ArcGIS yazılımında toplu ulaşım otobüs yörünge verilerinden toplanan koordinatlara Doğrusal Referanslama ve Dinamik Segmentasyon olarak bilinen CBS tabanlı teknikler uygulanmıştır. Otobüs duraklarına varış zamanları tahmin edilmiştir ki bu aynı zamanda bir rota boyunca duraklar arası seyahat sürelerinin tahmin edilmesine de imkan sağlamıştır. Tahmini varış zamanları, zaman-konum diyagramları ile otobüs yörüngelerini görselleştirmek, toplam seyahat sürelerini ve seyahat süresi güvenilirlik ölçütlerini hesaplamak için kullanılmıştır. Sonuç olarak, hesaplanan bu seyahat süresi güvenilirlik ölçütleri ve zaman-konum diyagramları kullanılarak Konya toplu ulaşım ağındaki iki örnek çalışma hattı üzerinde rota bazlı değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Intelligent Transportation Systems (ITS) applications for Public Transit (PT), it is almost customary to monitor and collect bus trajectory data in addition to smart card systems, which includes geocoded information on ticketing. These datasets enable system managers to derive PT reliability and Level-of-Service (LOS) measures, such as average travel time, dwell time, etc, at a PT line level. However, it is also necessary to derive such measures spatio-temporally to get PT characteristics in metropolitan regions with heterogeneous land use and congestion patterns. This study focuses on processing and evaluation of smart card data (SCD) to determine PT reliability, using the case study results from Konya PT smart card system. A major goal of the study was to convert geocoded SCD to create time-space diagrams using linear referencing to a bus route. A set of data preprocessing studies have been conducted by using a database management software and a GIS software (PostgreSQL and ArcGIS) for converting data. Afterward, GIS-based technics known as Linear Referencing (LR) and Dynamic Segmentation (DynSeg) have been implemented to BTD coordinates gathered from public BTD in ArcGIS software to obtain the kilometers (aka Station Km) of the smart card records on the relevant route segments. Arrival times to the bus stops have been estimated, which also allowed estimation of inter-stop travel times (ISTT) along a route. Arrival time estimations (ATEs) have been used to visualize bus trajectory with time-space diagrams and to calculate total travel times and Travel Time (TT) reliability indicators. As a result, a route based evaluation has been made over two study PT lines in the Konya PT network by using these calculated TT reliability indicators and time-space diagrams.