İskenderun siyahı (Alexandrette Black) mermer tozlarının sondaj katkı malzemesi olarak kullanılabilirliği ve işletme sahasının iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
The usability of Alexandrette Black marble powders as a drilling additive material and evaluation of the open-pit area in terms of occupational safety
  1. Tez No: 651780
  2. Yazar: OSMAN KOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında Hatay ili İskenderun ilçesi sınırlarında yer alan özel bir firmanın işlettiği ve İskenderun Siyahi (Alexandrette Black) olarak adlandırılan bir mermer ocağında blok üretimi esnasında açığa çıkan atık mermer tozlarının değerlendirilebilmesi amacıyla sondaj çamurlarında ağırlaştırıcı katkı malzemesi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Ayrıca açık ocak işletmesinin iş güvenliği açısından değerlendirilmiş ve Fine Kinney metodu ile risk analizi yapılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde atık mermer tozunun sondaj çamurunun reolojik özelliklerine etkisi deneysel olarak incelenmiş, risk analizi sonucunda da üretim yapılan işletmenin risk faktörleri belirlenerek önlem ve tedbir çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that usability of marble powder, named as Alexandrette Black and located in Iskenderun-Hatay region and owned by a local company, in drilling mud.Also, open-pit mining field was investigated in terms of HSE and risk analysis with Fine Kinney method was done.As a result of the data obtained, the effect of waste marble powder on the rheological properties of the drilling mud was examined experimentally, and as a result of the risk analysis, the risk factors of the production company were determined and precautionary and precautionary studies were carried out.