Askeri psikoloji disiplininin tarihsel seyri ve temel araştırma konuları
The historical course and basic research topics of the military psychology
  1. Tez No: 651866
  2. Yazar: EMRE BAŞALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK OCAKOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Askeri psikoloji, Birinci Dünya Savaşı sırasında modern anlamda yürütülen ilk çalışmalar ile psikolojinin bir alt dalı olarak ortaya çıkmıştır. Askeri psikoloji kapsamında yapılan çalışmalar psikoloji disiplininin uygulamalı bir boyut kazanmasında ve yeni psikoloji alt dallarının gelişiminde işlevsel olmuştur. Bu çalışma kapsamında ilk olarak askeri psikolojinin tarihsel süreç içerisinde nasıl bir seyir izlediği incelenmiştir. Ardından askeri psikoloji için temel bir çalışma alanı olan savaşa bağlı psikolojik travmaların nedenleri, yaygınlığı ve tedavi yöntemlerine yönelik tartışmalar kronolojik bir sıra içerisinde incelenmiştir. Son olarak askeri psikolojide etik konusu tartışılmış ve askeri psikolojinin gelişiminde etkili olan organizasyon, dergi ve kurumlar hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışma askeri psikolojinin tarihsel seyrini, temel araştırma konularını, güncel tartışmalarını anlama ve askeri psikolojiye yönelik Türkiye'deki literatür eksikliğini giderme girişimidir. Çalışma Türkiye'de askeri psikoloji disiplininin gelişimine yönelik ilk çabalardan biri olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Military psychology emerged as a sub-branch of psychology with the first studies carried out in a modern sense during World War I. Studies performed in the scope of military psychology have been functional in having the discipline of psychology gain an applied dimension and in developing new sub-branches of psychology. What kind of a course military psychology followed is first examined within the historical process in the scope of the study. Next, the causes, prevalence, and treatment methods of war-affiliated psychological trauma, which is a basic field of study for military psychology, and discussions on treatment method sare examine in chronological order. Lastly, the topic of ethics in military psychology is discussed, and information is provided about the organizations, journals, and institutions that have been impactful in the development of military psychology. This study is an attempt at understanding the historical course of military psychology, its basic research topics, and its current debates and at correcting the short comings of the literature in Turkey on military psychology. The study emerges as one of the first efforts at developing the discipline of military psychology in Turkey.