Karekodlu çek
Check with data matrix code
- Tez No: 651874
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çekin, ticari hayatta yaygın olarak kullanılması ve beraberinde çeklerin karşılıksız çıkması sonucu ticari hayatın güvenilmez hale gelişi, kanun koyucunun düzenlemeler yapmasını gerekli kılmıştır. Karşılıksız çeklerin önlenmesine dair yapılan tüm düzenlemeler, beklenen amacı gerçekleştirememiş ve bu sebeple karşılıksız çeklerle mücadele konusunda başarı sağlanamamıştır. Kanun koyucu, gelişen teknoloji ile birlikte, karşılıksız çekle mücadele konusunda yeni adımlar atılması gerektiği kanaatine varmıştır. Bu düşünceyle 15.07.2016 tarihli 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile; 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 780 inci maddesinde sayılan çekin unsurlarına ek olarak“karekod”unsuru eklenmiş ve böylece karşılıksız çekle mücadelede yeni bir uygulama,“karekodlu çek”uygulaması başlamıştır.“Karekodlu çek”isimli bu çalışmada; önce çek kavramı ve unsurları tek tek açıklanmış, yine çek unsurlarından biri haline getirilen karekod kavramına geçiş yapılarak“karekodlu çek kullanımı”nın nasıl gerçekleştiği, sistem işleticileriyle birlikte irdelenmiştir. Ayrıca,“içerik açısından karekodlu çek”başlığı altında karekodlu çekin karekodunda olması gereken bilgiler sıralanarak“karekodlu çek raporu”ve“karekodlu çek skoru”gibi kavramlar açıklanmıştır. Son olarak, fayda ve sakıncaları bakımından karekodlu çekin değerlendirilmesi yapılarak“karekodlu çekin sağladığı faydalar”ve“karekodlu çek ile ilgili eleştiriler”üzerinde durularak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread occurrence of checks with non-sufficient funds (NSF) in commercial life poses a problem, making it necessary for the legislator to make new regulations. All arrangements for the prevention of NSF checks failed to achieve the expected goal and therefore failed to combat this problem. The legislator, along with evolving technology, has concluded that new steps must be taken to combat NSF checks. With this in mind, the Law Amending Some Laws in order to Improve the Investment Environment No. 6728 dated 15.07.2016 introduced the“square code”(Data Matrix Code) requirement for checks. In addition to the form elements listed in Article 780 of the Turkish Commercial Code no. 6102, the“square code”element has been added and a new application in the fight against NSF checks has begun. In this study,“Check with Data Matrix Code”; The concept and elements of the check are explained and the Data Matrix Code concept, which has been made into one of the check elements has been examined, in conjunction with the system operators how the use of Checks with Data Matrix Code takes place. In addition, the information that should be in the square code disparated check code under the heading“Framed For Content”is listed and describes concepts such as The Check with Data Matrix Code Report and Check with Data Matrix Code Score. Finally, the work is terminated by Check with Data Matrix Code is legally evaluated in terms of benefits and draw, focusing on The Benefits provided by the Check with Data Matrix Code and the criticisms.