Sahte ve tahrif edilmiş çekten dolayı muhatap bankanın hukuki sorumluluğu
The legal liability of the drawee bank arising from forged and altered checks
  1. Tez No: 1016707
  2. Yazar: İREM ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Çek, ticari hayatın işleyişinde önemli bir ödeme aracı olmasına rağmen, sahte veya tahrif edilmiş olarak tedavüle sokulması hâlinde, özellikle muhatap bankanın hukuki sorumluluğu bakımından ciddi ve güncelliğini koruyan sorunlara yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türk Ticaret Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Çek Kanunu ve ilgili Yargıtay kararları ışığında, sahte veya tahrifli çek ve bundan doğan hukuki sorumluluğun muhatap nezdindeki sınırları analiz etmek ve uygulamadaki sorunlara çözüm önerileri geliştirmektedir. İnceleme, karekodlu çek uygulaması başta olmak üzere çek hukukuna etki eden teknolojik gelişmeler ışığında ele alınarak mevcut hukuki düzenlemelerin yeterliliği ve uygulamadaki yansımaları değerlendirilmiştir. Çalışma, teorik tespitlerin yanı sıra uygulamaya yön veren çözüm önerileri ortaya koyarak hem doktrine katkı sağlamayı hem de uygulayıcılar için sistematik bir değerlendirme zemini oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Although cheques constitute an essential payment instrument in commercial life, their circulation in a forged or altered form gives rise to significant and ongoing legal issues, particularly with regard to the liability of the drawee bank. This study aims to examine, within the framework of the Turkish Commercial Code, the Turkish Code of Obligations, the Cheque Law and relevant case law of the Court of Cassation, the legal boundaries of the drawee bank's liability arising from forged or altered cheques from a normative and doctrinal perspective. The analysis is conducted in light of technological developments affecting cheque law, with particular emphasis on the QR-coded cheque system, and assesses the adequacy of the existing legal framework as well as its practical implications. By presenting solution-oriented proposals alongside theoretical findings, the study seeks to contribute to legal doctrine while also providing a systematic analytical framework for legal practitioners.