Dr. Taha Abd u'l-rahman'nin eserlerinde dilsel düşünceleri
Language thought in the works of Dr. Taha Abdel-rahman
- Tez No: 651902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MONEER GOMAA AHMED MOHAMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Araştırma, Fas filozofu Taha Abdurrahman'ın dilsel öğeleri sunmadaki dilsel yönünü vurgulamayı amaçlamaktadır. Yazarın dilsel düşüncesi, yazılarının tümü ile entegre olan bir proje haline gelmiştir. Abdurrahman bunu, Arap dilinin güzelliğini ortaya çıkaran dil becerisini kullanarak ve mantıksal çıkarım kuramlarına dayanarak gerçekleştirmiştir. Beni, başkasını değil, bu büyük yazar hakkında araştırma yapmaya yönlendiren neden de bu olmuştur. Bu yüzden araştırmada, Abdurrahman'ı diğer filozoflardan ayıran bu büyük projenin özelliklerini ortaya koymada alıntı veya analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma, Taha'nın dil projesinin derinlemesine incelenmesi adına büyük bir projenin başlangıcı olabilir. Abdurrahman'ın felsefi bakış açısı hakkında yapılan çalışma ve araştırmaları inceleyen biri bunların şu iki nokta arasında kaldığını görür: - Okuyucunun zihnini dağıtan ve felsefesinin tüm yönlerini kapsamayan genel ve düzensiz çalışmalar. - Sadece uzmanları ilgilendiren çok özel çalışmalar. Bu nedenle bu çalışmanın, yazarın tüm felsefi görüşleri hakkında fikir alabileceğimiz şekilde kolay ve kapsamlı olmasına çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de onun değerini düşürmemeye veya araştırmacıların kaynaklar arasında kaybolmalarına sebebiyet vermemeye özen gösterdim. Ayrıca, uzman ve uzman olmayan Arap okuyucuyu, Arap ve İslam dünyasındaki bilimsel ve entelektüel çalışmalar hakkında bilgilendirmeye çalıştım. Abdurrahman'ın görüşleri, terimleri ve felsefi görüşleri arasında dolaşarak onun bazı dilsel yönlerini ortaya koymaya çalıştım. Bununla da onun derin sularına dalmayı hedefleyenlere bir yol açmaya çalıştım,
Özet (Çeviri)
The letter clearly showed that Taha Abdul Rahman distinguished himself in the use of Arabic among the philosophers of his time, and his many books and writings had a distinctive appearance and foreplay. It was filled with rhetorical images, and its ideas came in harmony, terminology, and new and authentic schisms, making the search for linguistic heritage the object of his philosophical project, speaking on all contemporary issues of linguistics, such as pilgrims and deliberation. His opinions came from either cash or creativity. Before his contemporaries, he went ahead with an offense and the crowded flags of philosophers in the east and Morocco.