رضي الدين بن الحنبلي الحنفي ذبالة السراج على رسالة السراج دراسة وتحقيق
Radıyyüddîn el-Hanbelî'nin 'Zübâletü's-Sirâc alâ Risâleti's-Sirâc' adlı eserinin edisyon kritiği / Radhi al-Din al-Hanbali's Dhubalat al-Sarraj's ala Risalat al-Sarraj: Investigation and verification
  1. Tez No: 787417
  2. Yazar: IBRAHIM OBAID TAHA AL-HASHMAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tezde hicri 6. asrın önemli âlimlerinden biri olan ve Radıyyüddîn İbnü'l-Hanbelî diye bilinen Muhammed b. İbrâhîm b. Yûsuf b. Abdurrahmân'ın (öl. 971/1564) Zübâletü's-Sirâc alâ Risâleti's-Sirâc adlı eserinin edisyon kritiği yapılmıştır. Eser, Hanefi fıkhında miras üzerine yazılan hacimli ve ansiklopedik bir çalışma mahiyetindedir. Bu özelliğinden dolayıdır ki, mezhepte önem verilen ve dikkate alınan kaynak eserlerden biri olduğu görülmektedir. Bu öneme sahip bir eserin tozlu raflardan gün yüzüne çıkarılmasının ve ilim erbabının istifadesine sunulmasının üzerimize düşen bir görev ve sorumluluk olduğu kanaatindeyiz. Çalışma dirase ve tahkik olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Dirase kısmında yazarın hayatı, ilmi yönü ve eserleri ele alınmıştır. Tahkik kısmında ise mahtutanın en eski tarihli üç nüshasına ulaşılmış; aralarında karşılaştırma yapılarak en doğru metin bilgisayar ortamına aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
I have studied one of the notable figures of Islam (Imam Muhammad bin Ibrahim bin Yusuf bin Abdul Rahman, known as Ibn Al-Hanbali (May God have mercy on him) (Died. 971 A.H. / 1564). The investigation of his manuscript:“Dhubalat Al-Sarraj's ala Risalat al-Sarraj,”from the beginning of the book to the end of the women's chapters. The manuscript of“Dhubalat Al-Sarraj's ala Risalat al-Sarraj,”is a large scientific encyclopedia of inheritance in Hanafi jurisprudence. It is one of the important and considered books in the doctrine. Thus, it was necessary to transform it from domain of manuscripts to the realm of publications, so it can be accessed by the researchers, and to benefit from it and to facilitate referencing it. This manuscript has dealt with issues that are pervasive in affliction and people and students of knowledge need it, especially in our current time, as the greediness, rapacity, and depriving others of their share of inheritance on the one hand, and people's ignorance of this great knowledge on the other hand.