Siyasi ekonomik konjonktürdeki değişimlerin İstanbul turizmi etkisi üzerine bir araştırma
A research on the impact of changes in the political economic conjuncture on Istanbul tourism
  1. Tez No: 651910
  2. Yazar: OSMAN SEFA ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Geçmişten gelen insanlardaki merak ve seyahat etme arzusu günümüzde turizm olarak adlandırdığımız çok büyük ve önemli bir sektörün doğmasına sebebiyet vermiştir. Bu sektör Dünyada büyük ölçüde hareketliliği arttırmış ve ülkelerin geçim kaynakları haline gelmiştir. Tüm ülkeler artık turizm sektörüne çok önem veriyor hatta gelir kaynaklarını önemli ölçüde yatırım yaparak katlamaya çalışıyor. Sektörlerin doğması halinde bir takım sorun teşkil edebilecek terör gibi çok büyük unsurlar ve ülkeler arası karışıklıklar sonucu politik, ekonomik ve siyasal sorunlar doğabilmektedir. Bu sorunlar neticesinde ülkelerde turizm anlamında büyük kayıplar veyahut kazanımlar meydana gelebilmektedir. Bu çalışmada Dünyada ve Türkiye'de meydana gelen terör, ekonomik, siyasi ve politik olayların İstanbul kentinin turizm anlamında özellikle yakın geçmişten 2010-2019 yılları arasında gözlemlenerek ne tür kazanımlar ve kayıplar olduğu irdelenip veriler ile analiz edilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde genel turizm kavramları, çeşitleri, Dünyada ve Türkiye'de turizm analizinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise Dünyada ve Türkiye'de meydana gelmiş olan terör, ekonomik, siyasal ve politik olaylar hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölümde ise nicel (sayısal) araştırma yöntemi kullanılarak araştırmanın sonucuna varılmıştır. Varılan sonuçta, İstanbul kentindeki turizm faaliyetleri meydana gelen olaylarla ile doğru orantılı olarak azaldığı gözlemlendi. Özellikle terör olayları ile büyük kayıplar gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The curiosity and desire to travel in people from the past caused the birth of a very large and important sector, which we call tourism today. This sector has greatly increased mobility in the world and has become the livelihood of countries. All countries now attach great importance to the tourism sector, and even try to fold their income sources by investing significantly. As the sectors are born, economic and political problems may arise as a result of enormous factors such as terrorism that may pose some problems and confusion between countries. As a result of these problems, major losses or gains in tourism can occur. In this study of terrorism occurring in the world and Turkey, economic and political events aimed to analyze the meaning of the tourist city of Istanbul between the years 2010-2019 by observing what kind of gains and losses that are parsed data. In the first part, the overall tourism concept, types, analysis of tourism in the world tourism analysis and Turkey it has been mentioned. In the second part, terrorism which have occurred in the world and Turkey, economic, political, and provides information about political events. In the last section, the result of the research is reached by using the quantitative (numerical) research method. As a result, it was observed that the tourism activities in the city of Istanbul decreased in direct proportion with the events that took place. Especially terrorist incidents and large losses were observed.