Türkiye'de en değerli 100 markanın İnstagram kullanım alışkanlıkları üzerine bir inceleme
Most valuable 100 brands Instagram a study on usage habits in Turkey
- Tez No: 652000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yeni iletişim teknolojileri ile birlikte günümüz cep telefonları telefon fonksiyonunun ötesinde internetinde eklenmesi ile sosyal mecralara bağlanma aracımız olmuştur. Sosyal ağlar ile birlikte zaman ve mekan kavramları anlamlarını yitirmiş anlık iletiler sayesinde bilgi edinilmeye başlamıştır. Bu gelişmelerle insanların tüketim alışkanlıkları da değişmiş, pazarlama alanında önemli değişikliklere yol açmıştır. İşletmeler rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilmek için özellikle ürün ve hizmet pazarlamada sosyal medyayı aktif olarak kullanmaya başlamıştır. Ürün ve hizmetleri tanıtmanın yanısıra marka bilinirliğini artırmak, müşterileri faaliyet alanlarına yönlendirmek, hedef kitleyi etkilemeye çalışmakta sosyal medya araçları ile yapılan diğer pazarlama faaliyetleri arasındadır. Çalışmanın birinci kısmında, bütünleşik pazarlama iletişimi kavramının gelişimi ve önemi, dijital pazarlamanın tanımı, temel unsurları ve avantajları, sosyal medyanın gelişimi ve sosyal medya araçlarının pazarlama sürecine etkine dair literatür taraması yapılmış kuramsal çerçeve oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci kısmında, marka ile ilgili başlıca kavramlar, markanın yararları ve marka değeri ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü kısmında, ISO 10668 standardı doğrultusunda hak bedeli yöntemi ile belirlenen Türkiye'nin en değerli 100 markasından, İnstagram hesabı olan 85 firmanın Şubat 2020 boyunca Web 2.0 tabanlı içerik paylaşım uygulaması olmasının ötesinde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından ikincisi olan İnstagram hesaplarının olup olmadığı, hesabı olan kurumların ürün ve hizmet tanıtımlarının nasıl yapıldığı ve bu markaların pazarlamada bütüncül bir yaklaşım olarak sosyal medya hesaplarını nasıl kullandıklarına bakılmıştır. Araştırma da içerik analizi yöntemi uygulanmış, oluşturulan içerik analizi kodlama cetveline kodlanmış elde edilen 2243 adet veri SPSS21 programı ile frekans analizi, çapraz tablo analizi, ve ki-kare analiz testine tabi tutularak araştırma sorularına yanıt aranmıştır. Elde edilen sonuca göre tanımlayıcı istatiksel analiz ile firmaların İnstagram kullanım alışkanlıkları belirlenmiş, ki kare testi sonuçlarına göre de firmaların takipçi sayıları ile bulundukları sektöre göre anlamlı fark gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mobile phones, which can be used with new communication technologies, have become a means of connecting to social media with the addition of the internet in addition to the phone function. With the help of social networks, the concepts of time and space have lost their meaning, and information has begun to be acquired through instant messages. This consumption consumption habits have also changed, and the message in the field has led to changes. Businesses actively broadcast social media, especially in products and services, in order to gain an advantage over their competitors. In addition to promoting products and services, other marketing messages made with social media tools to increase brand awareness, direct customers to their fields of activity, try to influence the target audience. In the first part of the study, the theoretical framework has been created with a literature review on the development and importance of the concept of integrated marketing communication, the definition of digital marketing, its basic elements and advantages, the development of social media and the impact of social media tools on the marketing process. In the second part of the study, a comprehensive research has been done on the main concepts related to the brand, the benefits of the brand and brand value. In the third part of the study, ISO 10668 as determined by royalties method in the standard of the direction of Turkey's most valuable 100 brands, Instagram account that 85 companies in February 2020 along beyond that sharing application Web 2.0 based content, whether it is the most widely used is the second of social media tools Instagram account, How the companies with accounts are promoted for their products and services and how these brands use social media accounts as a holistic approach in marketing. Content analysis method was applied in the research, 2243 data obtained, encoded in the created content analysis coding chart, were subjected to frequency analysis, cross-table analysis, and chi-square analysis test with the SPSS21 program, and the answers to the research questions were sought. According to the result, the Instagram usage habits of the companies were determined with the descriptive statistical analysis, and according to the results of the chi-square test, it was determined that the number of followers of the companies showed a significant difference according to the sector they are in.