Liderlik tarzları ve örgütsel sessizlik ilişkisinde örgütsel adalet ve kuşak farklılıklarının etkisi
The relationship of leadership styles and organizational slience: the effect of organizational justice and generation differences
  1. Tez No: 651999
  2. Yazar: OĞUZHAN KİNTER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA SEYMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmanın amacı, liderlik tarzları ve örgütsel sessizlik arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkide örgütsel adalet ve kuşak farklılıklarının anlamlı bir etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Balıkesir, Manisa, İzmir, İstanbul, Kahramanmaraş, Elazığ ve Denizli'de faaliyet gösteren yedi devlet hastanesindeki sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, internet üzerinden sağlık çalışanlarına doldurulan anketler aracılığıyla elde edilmiştir. Bu kapsamda dört yüz elli üç anket analiz edilmiştir. Verilerin analizine geçilmeden önce, verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek amacıyla normal dağılım ile ilgili testler yapılmıştır. Sonrasında doğrulayıcı faktör analizi, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizleri, regresyon analizleri ve son olarak ise varyans analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, dönüşümcü liderlik ile örgütsel sessizlik arasında (β = -0.030, p > 0.05) anlamlı bir ilişki tespit edilmezken; örgütsel adalet arasında (β = 0.660, p < 0.01) anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Etkileşimci liderlik ile örgütsel sessizlik arasında (β = 0.250, p < 0.01) anlamlı ve pozitif yönlü; örgütsel adalet arasında ise (β = -0.140, p < 0.01) anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Örgütsel adalet ile örgütsel sessizlik arasında (β = -0.010, p > 0.05) anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Çalışmada değişkenlerin boyutları arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Ayrıca, aracı ve düzenleyici ilişkileri belirlemeye yönelik regresyon analizleri de yapılmıştır. Dönüşümcü liderlik ve etkileşimci liderlik ile örgütsel sessizlik arasındaki ilişkilerde, örgütsel adaletin aracılık etkisi saptanmamıştır. Bu ilişkilerde X ve Y kuşaklarının düzenleyici etkisi de tespit edilememiştir. Ancak, değişkenlerin boyutlarının tümü için de aracı ve düzenleyici etkiyi belirlemeye yönelik regresyon analizleri yapılmış ve analiz sonuçlarının bazılarında X ve Y kuşaklarının düzenleyici etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore the relationship between leadership styles and organizational silence, and to determine whether organizational justice and generational differences have a significant effect on this relationship. The universe of the research consists of the healthcare professionals working at 7 state hospitals operating in Balıkesir, Manisa, İzmir, İstanbul, Kahramanmaraş, Elazığ and Denizli. The data of the research were obtained through internet based questionnaires completed by the healthcare professionals. In this context, four hundred and fifty-three questionnaires were analyzed. Before the analysis of the data, tests related to the normal distribution were conducted to determine whether the data were normally distributed. Subsequently, confirmatory factor analysis, descriptive statistics, correlation analysis, regression analysis and variance analysis were conducted. The results of the study indicate that while there was no significant relationship between transformational leadership and organizational silence (β = -0.030, p > 0.05), there was a significant and positive relationship between transformational leadership and organizational justice (β = 0.660, p < 0.01). In addition, the results show that while there was a significant and positive relationship between transactional leadership and organizational silence (β = 0.250, p < 0.01), there was a significant and negative relationship between transactional leadership and organizational justice (β = -0.140, p < 0.01). Moreover, no significant relationship was found between organizational justice and organizational silence (β = -0.010, p > 0.05). Relationships among dimensions of variables were also explored in the thesis. In addition, regression analyses were conducted to determine the mediator and moderator relationships. The results of the study indicate that the mediation effect of organizational justice in the relations among the transformational leadership, transactional leadership and organizational silence was not detected. In addition, the moderation effect of the X and Y generations in these relationships was not found. However, regression analyses were conducted to determine the mediation and moderation effect for all the dimensions of the variables, and it was found that the X and Y generations had moderation effect in some of the analysis results.