TiO2/Ag:ZnO nanokompozit malzemelerin sentezi, karakterizasyonu ve fotokatalitik aktivitelerinin incelenmesi
The synthesis and characterization of TiO2/Ag:ZnO nanocomposite materials and the investigation of the photocatalytic activity
- Tez No: 652040
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERCAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında TiO2/Ag:ZnO Nanokompozit malzemeler elde edilmiş olup, bu mühendislik malzemesinin, Rhodamine B boya kullanılarak fotokatalitik aktivitesi incelenmiştir. İlk olarak Elektrokimyasal yöntem tekniklerinden olan Anodic Oksidasyon yöntemi ile titanyum üzerine nantüpler oluşturulmuş ve TiO2 elde edilmiştir. SEM de görüntüleri incelenmiş ve nanotüpler gözlemlenmiştir. Daha sonra hegzahidrat çözeltisi hazırlanmış ve bu çözeltiye %1, %3, %5, ve %7 oranlarında Gümüş (Ag) katkılanmıştır. Daha sonra Hexamethylenetetramine C6H12N4 çözeltisi hazırlanmış ve bu çözelti ile gümüş katkılı hegzahidrat çözeltisi karıştırılarak deney için gerekli asıl çözelti elde edilmiştir. Hazırlanan TiO2 malzemeler sırasıyla %1, %3, %5 ve %7 kakılı çözeltiler ile kaplanarak TiO2/Ag:ZnO mühendislik malzemesi elde edilmiştir. İnce film analiz yöntemlerinden olan SEM ve XRD incelemeleri yapılmış olup katkılanan gümüş miktarı EDAX analizi ile incelenerek katkılama doğruluğu teyit edilmiştir. Elde edilen bu TiO2/Ag:ZnO malzemeler hazırlanan bir endüstri boyası olan 2 ppm Rhodamine B boya içerisine konulmuş ve ardından UV ışığa maruz bırakılmıştır. Daha sonra UV Spektrometre cihazı ile ölçümler alınarak bir TiO2/Ag:ZnO malzemesinin bir endüstri boyası olan rhodamine b boyasını deneysel olarak parçalayarak fotokatalitik performans gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study TiO2 /Ag:ZnO nanocomposite materials were obtained and photocatalytic avtivitiy of this enginnering material was investigated by using Rhodamine B dye. Firstly, nanotubes on titanium was formed by anodic oxidation method which is one of the electrochemical methods and TiO2 was obtained. Images were examined in SEM and nanotubes were observed. Then hexaydrate solution was prepared and Silver (Ag) was dopped to this solution %1, %3, %5 and %7. After that, hexamethylenetetramine C6H12N4 solution was prepared and this solution was mixed with silver dopped hexahydrate solution and then was obtained the actual solution required fort he experiment The Prepared TiO2 materials were coated with %1, %3, %5, and %7 added solutions respectively and TiO2/Ag:ZnO enginnering material was obtained. SEM and XRD examinations,which are thin film analysis methods,were performed and the amount of silver added was examined by EDAX anlysis and the doping accuracy was confirmed. The obtained TiO2/Ag:ZnO materials were put into Rhodamine B dye which is an industrial dye prepared and exposed to UV light.Then,measurements were taken with an UV spectrometer and it was observed that a TiO2/Ag:ZnO material was experimentally decomposing the Rhodamine B dye which is an industrial dye.