Papiller tiroit kanserlerinde primer tümör lokalizasyonunun lenf nodu metastazına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of primary tumor localization on lymph node metastasis in papillary thyroid cancers
- Tez No: 652056
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLESER SAYLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: PTK tüm tiroit kanserlerinin yaklaşık %85'ini oluşturmaktadır. PTK' nin bölgesel lenf nodlarına metastaz yapma oranı bazı serilerde %80'lere varmaktadır. Genel olarak santral bölgeye(Seviye 6) lateralden(seviye 2-3-4) daha sık metastaz yapmaktadırlar. PTK'li hastalarda nodal metastazın sağkalım ve rekürrense olan etkilerinin yanında yaş, cinsiyet, primer tümör lokalizasyonu, tümörün boyutu, histopatolojisi, ekstrakapsüler yayılımı gibi birçok prognostik faktörün de nodal metastaza olan etkisi güncel çalışmaların konusu olmaya başlamıştır. Son dekatlarda primer tümör lokalizasyonunun lenf nodu metastazına olan etkisinin araştırılması, hastalığın prognozuna ve operasyonun planlanmasında cerraha katkı sağlayacak sonuçlar vermiştir. Biz bu çalışmamızda PTK'li hastalarda primer tümör lokalizasyonunun lenf nodu metastazına nasıl etki ettiğini araştırdık. Gereç ve yöntemler: Primer olarak 97 TT+SLND, 8 TT+SLND+LBD ve 5 TT+SLND+BLBD uygulanan toplam 110 hastanın medikal kayıtları retrospektif olarak incelendi ve preoperatif USG ile İİAB ve postoperatif histopatoloji sonuçları karşılaştırılarak primer tümör lokalizasyonu üst, orta ve alt pol olarak tayin edildi. Ayrıca yaş, cinsiyet, taraf gibi değişkenlerin lenf nodu metastazına etkisi papiller ve mikropapiller karsinomlarda ayrı ayrı incelendi. Yaş karşılaştırmalarında parametrik test olan Bağımsız Örneklem T Testi; diğer kategorik değişkenler için ise Pearson'un ki-kare testi %95 güven düzeyi ile uygulandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 43,87 (19-85) olup, %87'si kadın (96), %13'ü erkekti (14). Santral bölgeye metastaz yapan hastaların yaş ortalaması ise 43,76 idi (papiller 44,67 mikropapiller 42,85) (p>0,05). Erkek hastalar (%50), kadınlardan (%37,5) daha sık santral bölgeye metastaz yapmaktaydı (p>0,05). Papiller karsinomlu(>1 cm) hastalar %46,2 oranında santral lenf nodlarına metastaz yaparken, mikropapiller karsinomlu hastalar %28,9 oranında santral lnef nodu metastazı yapmaktaydı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Papillary thyroid carcinoma(PTC) accounts for approximately 85% of all thyroid malignancies. Regional lymph node metastase rates of PTC raise up to 80% in some studies. The metastases to the central neck lymph nodes (level 6) are more common than the lateral compartment (level 2-3-4) of the neck, generally. Although the nodal metastases predict the survival and recurrence in PTC, age, sex and also tumor characteristics such as primary tumor location, size, histopathology and extracapsular spread have been the goal of current studies if they predict the lymp node metastase patterns. İn last decads, the interesting results of studies searching the prediction of tumor location for the lymph node metastase yielded the surgeons for decision making about operation and patient prognosis. Objective: Our aim was to investigate the effect of primary tumor location to the lymph node metastase pattern in PTC. Materials and methods: Medical records of the total number of 110 patients, 97 of those who had total thyroidectomy and central lymph node disection(TT+CLND) only, 8 had TT+CLND and lateral lymph node disection(LLND) and 5 had TT+CLND and bilateral LND were investigated retrospectively. According to the comparement of preoperative USG, FNAB and histopathologic reports in each patient's medical record, the primary tumor location was determined as upper, middle and lower pole. The affects of the variables such as age, sex and side of the tumor on lymph node metastase were also analized for both papillary and micropapillary carcinoma group. Independent-Sample t-test for age and pearson's chi square test were performed for the other variables with a confidence level of 95%. Results: Of the enrolled patients 87% were women(96), and 13% men (14) Mean patient age was 43,8 (range 19-85) years. Mean age of the patients who had central lymph node metastasis was 43,7(44,6 for papillary, 42,8 for micropapillary) (p>0,05). Central lymph node metastase was found more 65 frequently at men popülation(50%) than women(37,5%) (p>0,05). While the patients with papillary carcinoma(>1 cm) had central neck metastase at a rate of 46,2 %, of the micropapillary had 28,9 % (p>0,05).