Triple negatif meme kanserlerinindemografik klinik ve patolojikkarakteristikleri
Üçlü negati̇f meme kanserleri̇ni̇ndemografi̇k kli̇ni̇k ve patoloji̇kkarakteri̇sti̇kleri̇
- Tez No: 652055
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ALTUNDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş Kadınlarda görülen en sık görülen kanser olan meme kanserlerinde klasik histopatolojik sınıflamanın yanı sıra immünohistokimyasal sınıflama gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu sınıflamaya göre tripl negatif olarak tanımlanan ve östrojen, progesteron ve c-erbB2 reseptörleri negatif olan grup klinik izlem, rekürrens paterni diğer gruplardan farklıdır. Prognozları genellikle diğer gruplara göre daha kötüdür. Bu çalışmada tripl negatif meme kanserli hastaların klinik, demografik ve patolojik özellikleri retrospektif olarak incelendi ve bunların genel ve hastalıksız sağkalıma olan ilişkileri irdelendi. Hastalar ve Yöntem Çalışmaya Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara ve Adana Hastaneleri Onkoloji Bilim Dalında 1997 ile 2009 yılları arasında takip edilen çoğu başlangıçta adjuvan ve neoadjuvan tedavi almış tripl negatif meme kanser tanılı toplam 59 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 49 dur. Ortanca takip süresi 27 aydır.(min: 0.27,mak:132.5 ay) Toplam 2 hasta takip sırasında eksitus olmuştur. Toplam 38 hastada invaziv duktal karsinom, 5 hastada invaziv medüller karsinom, 3 hastada invaziv lobüler karsinom patolojisi saptanmıştır. Toplam 43 hastaya adjuvan kemoterapi verilmiştir. Takiplerde 15 hastada nüks gelişmiştir. Rekürrensler en sık akciğere metastazı şeklinde olmuştur. Yüksek gradlı tümör özellikleri taşıyanlarda, tanı anında lenf nodu sayısı 3 ve daha fazla olanlarda, ailede kanser öyküsü olanlarda ve daha genç yaşlı hastalarda nüks riski istatiksel olarak daha fazla bulunmuştur. Tartışma: Literatürle uyumlu olarak çalışmamızdaki tripl negatif meme kanserli hastalar daha agresif seyir göstermiştir. Kısa izlem süresine rağmenlerin dörtte birinde nüks gözlenmesi bu görüşü desteklemektedir. Çalışmamızda tripl negatif meme kanserli hastaları daha erken yaşta tanı aldıkları, daha sık viseral metastaz yapma eğiliminde oldukları ve yüksek gradlı tümör patolojisi taşıdıkları görülmektedir. Standard tedavisi halen kemoterapidir. Antrasiklinler ve taksanlar etkili kemoterapötik ajanlardır. DNA kırıklarına yol açan cisplatin gibi ajnlar ve PARP-1 inhibitörleri tripl negatif meme kanserinin tedavisinde ümit verici ajanlardır.
Özet (Çeviri)
Introduction While the histopathological classification is the main item in managing the breast cancer that is the most common cancer of women, immunohistochemical classification is getting important in nowadays. Triple negative breast cancer, a type of this classification in which receptors for estrogen, progesterone and c-erbB2 are negative, seem to have different clinical course, recurrence pattern. In our study we evaluated retrospectively clinical demographic and pathlogical characteristics of triple negative breast cancers, and investigated the association of these characteristics with overall and proression free survival of these patients. Patients and Methods Fifty-nine patients with triple negative breast cancer histology followed in Medical Oncology Unites in Adana and Ankara Hospitals of Baskent University between 1997 and 2009 were enrolled into the study. These pateients were mostly initially treated with adjuvant and neoadjuvant chemotherapy. The median age of patients was 49. Median followup duration was 27 months. (Min:0.27, max:132 months). Two patients were dead during the follow-up. Invasive ductal carcinoma pathology was reported in 38 patients, invasive lobuler carsinom in 3 patients, invasive meduller carsinom in 5 patients. Adjuvant chemotherapy was given to 43 patients. Relapses were seen in 15 patients. The most common metastatic site was lung. Patients having high grade tumor, 3 + lymph node or more, positive family history, younger age have statistically higher chance of relapse during followup. Discussion In accordance with the literature, our triple negative breast cancer patients showed more agressive porogression. Although median followup is short, one fourth of the patients having recurrence support nature of the triple negative breast cancer patients. In our study, triple negative patients had younger age at diagnosis, high grade tumors and more tendency to metastasize visceral organs. Currently standart tratment of triple negative breast cancer is chemotherapy. Anthracyclines and taxnanes are effective chemotherapeutic agents. Cisplatin resulting in DNA double strand breaks and PARP-1 inhibitors are promising agents in the mangement of triple negative breast cancer.