Sporcularda spor yaralanma riskinin belirlenmesi amacıyla Türk kalkışı tabanlı test yöntemi geliştirilmesi: Güreş örneği
Development of A turkish get-up based test method for the determination of sports injury risk in athletes: wrestling example
- Tez No: 652075
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Çalışmamız güreş sporcularına özgü yaralanma risk değerlendirmesi yapacak yeni fonksiyonel bir test yöntemi geliştirmek amacıyla gerçekleştirildi. Danışman kurul görüşleri ve literatür bilgisine dayanılarak taslak hareket olarak seçilen Türk Kalkışı (TK) hareketi danışman kurulu görüşleri doğrultusunda revizyonlar geçirerek ve literatür bilgisine dayanılarak test yöntemi haline getirildi. Yeni test yöntemi TK temelli olması nedeniyle Türk kalkışı temelli yaralanma risk değerlendirme analizi adıyla ve TK-A kısaltmasıyla isimlendirildi. Oluşturulan test yöntemimizin güvenirliliğinin belirlenmesi için her bir alt boyutta ve sağ ile sol TK-A puanlarında Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı incelendi. Puanlama güvenirliği için Kendall'ın Uyum W katsayısı kullanıldı. Test yönteminin geçerlilik düzeyinin belirlenmesi için; görünüş geçerliği yöntemi kullanıldı. Test yönteminin kapsam geçerliğini incelemek için fonksiyonel hareket analizi (FHA) ve Y denge test (YDT) korelasyonları ile güreş sporunda yer alan iki farklı güreş stili arasındaki fark değerleri ile birlikte yaş, boy ve kilo gibi demografik farklılıklara karşı test bataryasının duyarlılığına bakıldı. Korelasyon testleri Mann Whitney U testi ile incelendi. Sağ TK-A ile sağ FHA toplam skoru arasında (r= 0.117, p>0.05) ve sol TK-A ile sol FHA arasında (r= 0.158, p>0.05) anlamlı ilişki tespit edilemedi. Sağ ve sol taraf için TK-A toplam skoru ile YDT skorları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Our study requires a functional test to evaluate the risk of wrestling injuries in the literature. Therefore, it was aimed to develop a new test method to evaluate the injury risk specific to wrestling athletes. In the functional test method we have developed; First, an advisory board consisting of professionals involved in wrestling sports and wrestling injuries was established. The logical method, one of the test battery development methods, was used. In this regard, expert opinions were received face-to-face and via e-mail. Based on the advisory board opinions and literature knowledge, the Turkish Get-up movement was chosen as the draft action. Our test battery was completed step by step by revising it in line with the opinions of the advisory board and taking its final form, based on the literature. Since the new test battery is TG-based, it was named as Turkish get-up-based injury risk assessment analysis and with the abbreviation TG-A. In terms of reliability, Cronbach Alfa internal consistency parameter was analyzed for each sub-dimension and left-right TG-A scores. For scoring consistency, Kendall's adaptation W parameter was used while analyzing the consistency among the scores given by three different scorers. Validity of the battery was ensured by using face validity. FMS and Y balance test correlations were analyzed to understand the validity of battery scope. In order to determine the validity level, the difference between two wrestling styles were analyzed. Correlation tests were analyzed using Mann Whitney U tests. We were unable to determine a meaningful relation between FMS total score and TG-A total score for the left and right sides (p>0.05). We were also unable to determine a meaningful relation between Y balance total score and TG-A total score for the right and left sides (p>0.05).