Taksan ve platin bazlı tedavi alan kanser hastalarında tedaviye bağlı gelişen periferal nöropatinin yönetiminde tuzlu su banyosunun etkisi
The effect of saltwater baths in the management of peripheral neuropathy related to treatment in cancer patients receiving taxane and platinum based treatment
- Tez No: 652076
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, İç Hastalıkları, Nursing, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Deneysel nitelikte olan bu çalışma, kemoterapi ile ilişkili periferal nöropatinin yönetiminde tuzlu su banyosunun etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 11 Aralık 2018-6 Haziran 2020 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Ayaktan Kemoterapi Ünitesinde, kanser tanısı nedeniyle taksan ve platin bazlı kemoterapi alan ve tedaviye ile ilişkili periferal nöropati gelişen, 103 hasta dahil edildi. Hastalar çalışma öncesinde hazırlanmış bir randomizasyon kontrol listesi doğrultusunda kontrol (n=47) ve deney [1-ılık tuzlu su (n=38) ve 2-soğuk tuzlu su (n=18)] grubuna alındı. Tüm hastalara kliniğin standart protokolü uygulanırken, deney grubundaki hastalara ek olarak 14 gün boyunca gün aşırı, 30 dakika el/ayaklara tuzlu su banyosu uygulamasını yapması istendi. Veriler, çalışma başlangıcında, birinci ve ikinci haftanın sonunda, Hasta Tanılama Formu, National Cancer Institute (NCI)-CTCAE v5.0 toksisite kriterleri, EORTC QLQ-C30 ve EORTC QLQ-CIPN20 yaşam kalitesi ölçekleri kullanılarak elde edildi. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, Mann Withney U ve Friedman testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This experimental study was planned to determine the effect of the salt water bath in the management of chemotherapy-related peripheral neuropathy. 103 patients who received taxane and platinum-based chemotherapy due to cancer diagnosis and who developed treatment-related peripheral neuropathy between 11 December 2018 and 6 June 2020 were included in the study. Patients were included in the control (n =47) and experiment [1-warm salt water (n=38) and 2-cold salt water (n=18)] according to a randomization checklist prepared prior to the study. While the standard protocol of the clinic was applied to all patients, in addition to the patients in the experimental group, they were asked to perform saline bath application on hands / feet every other day for 14 days and 30 minutes. Data were obtained at the beginning of the study, at the end of the first and second weeks, using the Patient Diagnostic Form, National Cancer Institute (NCI) -CTCAE v5.0 toxicity criteria, EORTC QLQ-C30 and EORTC QLQ-CIPN20 quality of life scales. Descriptive statistics, Chi-square, Mann Withney U and Friedman tests were used to evaluate the data obtained from the study.