Sosyal ağ düzeneği bağlamında yönetim kurulu bağımsız üye seçimi ve firma değerine etkisi
Appointment of independent board member in the context of social networks and its effect on company value
  1. Tez No: 652094
  2. Yazar: ONUR ÇAPKULAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Son yıllarda kurumsal yönetim literatüründe bağımsız yönetim kurulu üyeleri yoğun bir şekilde araştırmalara konu olmaktadır. Bu çalışmada ise mevcut çalışmalardan farklı olarak öncelikle bağımsız yönetim kurulu üye seçiminin arka planında yer alan sosyal ağ örüntüleri ortaya konulmakta ve yapılan bu seçimlerin firma değeri üzerindeki etkisi yine bağımsız üyelerin sosyal sermayeleri açısından değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, bağımsız yönetim kurulu üyelerinin sosyal ağ düzeneğindeki konumunu sosyal sermaye bileşenleri açısından inceleyerek seçimlerinin firma değerine etkilerini ortaya çıkartmak ve sosyal ağ ve yönetim organizasyon kuramına katkı sağlamaktır. Bu amaçtan hareketle konunun önemi Türkiye bağlamında bağımsız yönetim kurulu üyelerinin seçiminin sosyal ağ düzenekleri açısından firma değeri üzerindeki etkisini araştıran bir çalışmanın olmamasıdır. Bu nedenle çalışma ile literatürdeki önemli bir boşluk doldurulmuş olacaktır. Araştırmanın örneklemini 2012-2018 yılları itibariyle BIST 100'de işlem gören 14 holding ve bu holdinglere bağlı 29 şirket, bu şirketlerin yönetim kurullarında yer alan 112 bağımsız üye ve 41 sahip ve yönetim kurulu başkanı oluşturmaktadır. Araştırma nitel ve nicel araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Bağımsız üyelerin sosyal ağ düzeneklerinin ortaya konulması amacıyla aktörlerin sosyal sermayelerine ilişkin bilgiler ikincil verilerle elde edilmiştir. Elde edilen veriler UCINET Ağ analizi programı ile analiz edilmiştir. Bağımsız yönetim kurulu üyelerinin firma değerine etkisini belirleyebilmek için firmaların hisse senedi değerleri elde edilmiştir. Elde edilen değerler olay etüdü yöntemi ile analize tabi tutulmuştur. Daha sonra bağımsız yönetim kurulu üyelerinin sosyal ağ skorları ile firma değeri etki skorları karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bağımsız yönetim kurulu üye seçiminde sosyal sermayenin önemli bir değişken olduğu ve bağımsız üyelerin sosyal sermayelerinin firma değerine olumlu etkisi olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, independent board members are intensely discussed within theoretical management literature. Differently in this study social network patterns behind the independent board member appointments are revealed and effect of these appointments on value of the company is evaluated in terms of human capital capacity of the independent board members. Aim of the study is to reveal the effect of the appointments on the value of the company by examining independent board members' situation in social network pattern in terms of social capital components and contribute to the social network and management organization theory. Form this point of view, the lack of a study on independent board member appointments in terms of social network patterns on company value makes this study important. So, the study fills a considerable gap in literature. Sample of the study consists of 14 holdings that are traded at the exchange stock between 2012-2018 in BIST 100 and 29 companies under these holdings, 112 independent board members working at these companies and 41 owner and board chairmen. Quantitative and qualitative methods are used jointly in the study. Data on independent board members' social capital collected to reveal their social network patterns is secondary type data. The data of the study was analyzed using UCINET Network Analysis Program. To determine the effect of the independent board members on company value, data on stock values was collected. Firstly this data was examined using event study method. Later social network scores of the independent board members were compared. The results revealed that social capital is a vital variable on independent board member appointment and it has a positive effect on company value.