Mardin ve Toledo şehirlerinin kültürel kimliklerini yansıtan yapıların mimari açıdan karşılaştırılması
Architectural comparison of the structures that reflect the cultural identification of Mardin and Toledo cities
  1. Tez No: 652113
  2. Yazar: MERVE DİLAN BALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, mimari tasarımı etkileyen faktörler göz önüne alınarak, yapı malzemesi, iklim, topoğrafya ve medeniyetlerin ortak özellikleri; Mardin ile Toledo şehirlerinde literatür araştırması ve fizyografik analizler ile desteklenerek kentsel kimliklerinin oluşumu incelenip karşılaştırılmıştır. Kültürel kimliklerini yansıtan kentsel yapıları ve bu yapıların yok olmadan korunarak 21. yüzyıla kadar gelebilmeleri, mimari anlayışlarının karşılaştırılırken birbirleri ile aynı özellikleri taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, considering the factors affecting architectural design, common features of building materials, climate, topography and civilizations; In the cities of Mardin and Toledo, the formation of urban identities was examined, supported by literature research and physiographic graphics. The urban structures that reflect their cultural identity and the fact that these structures can be preserved until the 21st century have been seen to have the same characteristics when comparing their architectural understanding.