Dupuytren hastalığının cerrahi tedavisinde rejyonel ve ekstensif fasyektomi yöntemlerinin karşılatırılması(klinik çalışma)
Comparison of thesurgical treatment modalities in dupuytren contracture (clinic study)
  1. Tez No: 652125
  2. Yazar: MURAT ŞAHİN ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dupuytren hastalıında hastalıklı fasyanın tedavisi için önerilmi çeitli yöntemler mevcuttur. Bunlar arasında basit fasyotomiden, çeitli miktarlarda fasyektomilere uzanan yöntemler bulunmaktadır. En çok kullanılanı ise rejyonel fasyektomi ile ekstensif fasyektomidir. Tekniklerin kullanım alanları konusunda tartımalar halen mevcuttur. Biz Dupuytren kontraktüründe kullanılan bu iki teknii karılatırmak amacı ile prospektif bir çalıma gerçekletirdik. 1999-2003 yılları arasında kliniimize Dupuytren kontraktürü nedeni ile bavuran 89 hastanın toplam 55'i bu çalımaya dahil edildi. Çalımaya dahil edilmeyen bu 34 hastanın 19'ü fizik muayenede herhangi bir kontraktür bulgusu olmayan sadece nodül ile bavuran hastalarken, 15'i ise ameliyat sonrası takip edilemeyen hastalardı. Ameliyat sonrası elde edilecek sonuçların karılatırılabilir olması açısından, gruplara dahil edilen her bir hastanın prognostik faktörleri ve hastalıın iddeti ortaya konup, her iki gruba da benzer özelliklere sahip hastalar alınmasına özen gösterildi. Ameliyat sonrası dönemde hastalar 1-5 yıl arasında takip edildi (ortalama 3.3 yıl). Erken dönem komplikasyonlar (hematom, cilt nekrozu) ekstensif fasyektomi uygulanan II. grupta daha fazla gözlenirken, geç dönem komplikasyonlar rejyonel fasyektomili I. grupta daha fazla gözlendi. Geç dönemde gözlenen rekürrenslerin rehabilitasyon programına tam olarak uymayan hastalarda olması, rejyonel fasyektomi uygulanan hastalarda rehabilitasyonun önemini vurgulamaktaydı. Çalımada elde edilen sonuçlara göre, ekstensif fasyektomi uygulanması düünülen olgularda, rejyonel fasyektomi güçlü bir rehabilitasyon programı eliinde baarıyla uygulanabilir. Böylelikle son zamanlarda popülaritesi düen ekstensif fasyektominin kullanımı daha da sınırlandırılmı olacaktır.
Özet (Çeviri)
A number of methods have been offered for the treatment of the diseased fascia in Dupuytren's Disease. These methods range from simple fasciotomy to various amounts of fasciectomy. Among these, most commonly employed methods are regional fasciectomy and the extensive fasciectomy. However, there is no consensus on the ideal treatment of the Dupuytren's Disease. We have performed a prospective study to compare the two techniques: regional fasciectomy and extensive fasciectomy in the treatment of Dupuytren's Disease. 55 of 89 patients with Dupuytren's Disease who admitted to our department between the years 1999-2003 were included in this study. 34 of the patients who were excluded were the ones who did only have a nodule without contracture in physical examination (19) and the ones who were lost to follow up postoperatively (15). Each of the groups was similar in terms of prognostic factors and the severity of the disease. Post operatively the patients were followed up for 1-5 years (mean follow up period was 3.3 years). Early complications (hematoma, flap necrosis) were more common in extensive fasciectomy group (group II) while the late complications were more common in the regional fasciectomy group (group I). Late recurrences were more common in patients who did not cooperate well with physical treatment programme. This addresses the importance of physical treatment in patients who were treated with regional fasciectomy. Finally we concluded that regional fasciectomy can be successfully performed in patients who were termed to be candidates for extensive fasciectomy but an intense physical treatment protocol is mandatory further decreasing the need for extensive fasciectomy.