Endometriyal karsinomun karsinogenez basamaklarının epigenetik modifikasyonunda rol alan DNMT-2 ve HDAC-4 genlerinin ekspresyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of expressions of DNMT-2 and hdac 4 genes which are role in epigenetic modification of carcinogenesis steps of endometrial carcinoma
  1. Tez No: 652126
  2. Yazar: GÜLSÜN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİT KART
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Endometrial karsinomun karsinogenez basamaklarının epigenetik modifikasyonunda rol alan DNMT-2 ve HDAC4 genlerinin ekspresyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalında 2009-2019 yılları arasındaki endometrial biyopsi materyallerine ait parafin blok arşivindeki vakalar proliferatif endometrium, atipisiz endometrial hiperplazi, endometrial intraepiteltal neoplazi ve endometrial endometrioid tip adenokarsinom (grade 1-2-3) olmak üzere her bir grupta n=18 olacak şekilde sınıflandırıldı. Arşiv taraması sonuçlarına göre elde edilen endometrial biyopsilerin yaş, gravida, ek hastalık, sigara öyküsü gibi demografik özellikleri ve tümör dereceleri bilgisayar kayıtları ve patoloji istem formlarından tespit edilerek kaydedildi. Olgulara ait Hematoksilen&Eozin boyalı preparatlar tekrar değerlendirildi ve immünohistokimyasal inceleme için tümörü temsil eden uygun bloklar seçildi. İstatistiksel analiz için IBM SPSS Statistics 22 kullanıldı. Gruplar arasında karşılaştırma için normal dağılım gösteren gruplarda parametrik One-Way ANOVA testi, normal dağılım göstermeyen gruplarda parametrik olmayan Mann-Whitney U Testi ve Bonferoni düzeltmeli Kruskal-Wallis Testi kullanıldı. DNMT2 ve HDAC4 değerlendirilirken H skoru kullanıldı. p değeri 0,05 ve altı istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Grupların yaş ortalamasına bakıldığında endometrial kanserin ileri yaşta görüldüğü istatiksel olarak tespit edilmiş olup anlamlı kabul edilmiştir (p=0,00). DNMT 2 stromal ekspresyonu açısından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir(p=0,00).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the expression of DNMT-2 and HDAC4 genes involved in epigenetic modification of carcinogenesis steps of endometrial carcinoma. Material and Methods: The cases of the endometrial biopsy materials in the paraffin block between 2009-2019 were selected from the archives of the Medical Pathology Department of Karadeniz Tecnhnical University Faculty of Medicine. The cases were classified as proliferative endometrium, hyperplasia without atypia, endometrial intraepithelital neoplasia and endometrial carcinoma (grade 1-2-3) having 18 cases in each group. The demographic characteristics of the cases that have been selected from the archive screening, such as age, gravida, comorbidity, smoking history, and tumor grades of endometrial biopsies were determined and recorded from computer records and pathology request forms. Hematoxylin & Eosin stained preparations of the cases were re-evaluated and suitable blocks representing the tumor were selected for immunohistochemical examination. IBM SPSS Statistics 22 was used for statistical analysis. For comparison between groups, parametric One-Way ANOVA test was used in groups with normal distribution, non-parametric Mann-Whitney U Test and Bonferoni corrected Kruskal-Wallis Test were used in groups that did not show normal distribution. H score was used when evaluating DNMT2 and HDAC4. P value of 0.05 and below was considered to be statistically significant. Results: Considering the average age of the groups, it was found statistically significant that endometrial cancer was seen in advanced age (p = 0.00). The difference between the groups in terms of DNMT 2 stromal expression was considered statistically significant (p = 0.00).