Mevlevîlik ve Erzincan Melik Salih Mevlevîhânesi
Mevleviyeh and Erzincan Melik Salih Mevlevi Lodge
  1. Tez No: 652221
  2. Yazar: BURCU ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BİLİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Mevlevilik tarikatı, Mevlânâ'nın vefatından sonra oğlu Sultan Veled tarafından 1273 yılında Anadolu'da kurulmuştur. Bu tarikat Selçuklular döneminden başlayarak Osmanlı Devleti'nin yıkılışına kadar geçen süre zarfında toplumu derinden etkilemiştir. Ülkenin dört bir yanında Mevlevihaneler açılmış ve bu Mevlevihanelerin birçoğu yalnızca ibadet yeri olarak değil aynı zamanda eğitim, öğretim, kültür ve sanat merkezi olarak da faaliyet göstermiştir. Anadolu'da kurulan ilk Mevlevihanelerden birisi de Erzincan Melik Salih Mevlevîhânesidir. 13. asrın sonu 14. asrın başlarında kurulduğu bilinmektedir. Erzincan Melik Salih Mevlevîhânesi tarih içerisinde zaman zaman harap halde kalmış, 1925 yılında tekkelerin kapatılmasına kadar geçen sürede bazen etkin bazen çalışamaz durumda varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Mevlevîhâneye dair bugün herhangi bir kalıntı bulunamamaktadır. Bu çalışmada Mevlânâ Celâleddin Rumi'nin hayatı, onun adına kurulan Mevlevîlik Tarikatı ve Erzincan Melik Salih Mevlevîhânesinin tarihsel süreci hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Dervish Order of Mevlevi was established in Anatolia in 1273 by his son Sultan Veled after the death of Mevlana. This dervish order deeply influenced the society from the Seljuk period to the fall of the Ottoman Empire. Mevlevi lodges were opened all over the country and many of these Mevlevi lodges operated not only as a place of worship but also as a centre of education, education, culture and art. One of the first Mevlevi lodges established in Anatolia is Erzincan Melik Salih Mevlevi Lodge. It is predicted that it was founded at the end of the 13th century or at the beginning of the 14th century. Erzincan Melik Salih Mevlevi Lodge has been in ruins from time to time, and it has managed to survive in an effective and sometimes inoperable period until the closure of the Mevlevi lodges in 1925. No ruins can be found about the Mevlevi lodge today. In this study, information was given about the life of MevlânâCelâleddin Rumi, the Mevlevî Dervish Order and which was established in his name, the historical process of Erzincan Melik Salih Mevlevi Lodge.