Türk sanatında şamdanlar (Hacıbektaş ve Mevlana Müzelerinde yer alan çok kollu şamdanlar)
Candelsticks in Turkish art (candelabras in Hacıbektaş and Mevlana Museums)
  1. Tez No: 43439
  2. Yazar: LÜTFİYE GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET“Türk Sanatında Şamdanlar”adı altında incelemeye başladığımız çalışmamızda zaman ilerledikçe konunun çok kapsamlı olduğu görülmüş ve konu Nevşehir Hacıbektaş ve Konya Mevlana Müzelerinde yer alan çok kol J u şamdan îar şekl inde sınırlandın İmiş t ir. Bu konunun seçilmesinde en büyük etken şimdiye kadar etraflı olarak çal ışı lıuamas ıdır. Her iki müzede yer alan çok kollu şamdanlar adı geçen yapılar müze olmadan önce buralarda bulunmaktadır. Bu nedenle birer Bektaşi ve Mevlevi dergahı olan bu yerlerde eserlerin ne amaçla kullanıldıkları açıklanmıştır. Şam danlar yalnız sanat tarihi açısından değerlendirilmemiş, aynı zamanda adı geçen iki tarikatın dini felsefeleri or taya konarak, bu dini felsefeler ile tekke ve tarikat yapılarında yer alan bu eserler arasında bağlantı kurul maya çalışılmıştır. Eserler üzerinde yer alan motiflerden yola çıkarak sembolik anlamlar açıklanmış ve şamdanların yalnızca birer süs eşyası olmadıkları, günlük kullanım eşyalarından farklı bir konumda bulundukları ve tarikat yaşamı içindeki yeri ve önemlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Giriş bölümünde çalışmanın kapsamı hakkında daha ayr ı ııl, ılı bil yi ver i İmi şl i r.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY As the time goes on, we awarded the subject which has been initiated to be studied under the name“Candles in Turkish Art”is very comprehensive, it therefore was limited and the subject of“Candelabra”which has been exhibiting at the museums of Hacibektash in Nevşehir and Mevlana in Konya were selected. The great effect on selection of this subject was that no study exizted which has been carried out to now. The candelabres have already been there even before the both museums were not existed. Therefore, the purpose of usage of these works in places where those are each of the Bektashi and Mevlevi, orders were explained. These works were evaluated not only the point of the history of art but also the point that it was tried to establish a connection between the religious philosopy and these works found in the darvish convents and orders by discovering the religious philosophies of the these two o refers mentioned. By starting from the patterns on works, their sym bolic meanings were explained that they are not only the objects of decoration but they have in positions different from the ordinary objects being used uciily. More information about. the scope of Ihe study is given on the section of introduction.