Hipertansif hastalarda eğitimin ilaç ve tedaviye olan uyuma etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of education on DRUG adherence and treatment for hypertensive patients
  1. Tez No: 652238
  2. Yazar: AHMET EMRE HATIR
  3. Danışmanlar: PROF. NAZAN KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Family Medicine, Cardiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Hipertansiyon hastalarında ilaç uyumunu inceleyen çok sayıda çalışma olmasına rağmen, hastalara eğitim verilmesi ile sağlık çıktılarındaki değişimi inceleyen araştırma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı; hipertansiyon tanısı almış hastalara ilaçlarını nasıl kullanacakları hakkında verilecek olan eğitimin hastaların ilaçlarını düzgün kullanımları, izlemleri ve tedaviye olan uyumları üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma; Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kardiyoloji Polikliniği ve Aile Hekimliği Polikliniği'nde hipertansiyon tanısı almış olan hastaların oluşturduğu, Aralık 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılan bir müdahale araştırmasıdır. İlk aşamada araştırmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik bilgiler ve hipertansiyon ile ilgili sorular, Revize İlaca Uyum Öz-Etkililik Ölçeği-Kısa Form (MASES-SF), Modifiye Morisky İlaç Uyum Ölçeği (MMÖ), Sağlık Anksiyetesi Ölçeği ve Sağlık Algısı Ölçeği'ni (SAÖ) içeren anket formu kullanıldı. Hastalar sırayla eğitim verilen ve eğitim verilmeyen olacak şekilde çalışmaya dahil edildi. Eğitim ise çeşitli kılavuzlardan hazırlanan bilgilerle verildi. Üç ay sonra hastaların kan basıncı değerleri öğrenildi. Araştırmanın başlamasından altı ay sonra tüm hastalara çalışmanın başında uygulanan anket formu demografik verileri hariç olmak üzere tekrar uygulandı. Bulgular: Çalışma 98 hasta üzerinden yapıldı ve 49 hastaya eğitim verildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there are many studies examining drug compliance in patients with hypertension, the number of studies examining the change in health outcomes by providing education to patients is quite limited. The aim of this study is to investigate the effect of the education to be given to patients diagnosed with hypertension on how to use their medicines on patients' proper use of drugs, their follow-up and compliance with treatment. Materials and Methods: This study is an intervention study conducted between December 2019 and May 2020, in Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Cardiology Outpatient Clinic and Family Medicine Outpatient Clinic. Sociodemographic information and questions about hypertension created by researchers at the first stage included Revised Drug Compliance Self-Efficacy Scale- Short Form (MASES-SF), Modified Morisky Drug Compliance Scale (MMMAS), Health Anxiety Scale and Health Perception Scale was used. Patients were enrolled in the study one by one, with and without education, and education was provided with information prepared from various guidelines. The blood pressure values of the patients were learned three months later. Six months after the start of the study, the questionnaire applied to all patients at the beginning of the study was reapplied, excluding demographic data. Results: This study was carried out on 98 patients and half of them received education.