Lise öğrencilerinin yaşam memnuniyeti yeme bozukluğu ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the life satisfaction eating disorder and social media addiction of high school students'
- Tez No: 652262
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMEND ERSANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin yaşam memnuniyeti, yeme bozukluğu ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin İncelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Samsun ilinde devlet okulu ve özel okulda toplam 11 lisede 9.,10.,11. ve 12. sınıfta öğrenim gören toplam 834 öğrencinin katılımıyla ölçme aracı uygulamaları yapılmıştır. Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Memnuniyeti Ölçeği, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği ve Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği gerekli izinler alındıktan sonra uygulanarak elde edilen verilerin analizi ile araştırmanın denenceleri test edilmiştir. Bulgular lise öğrencilerinin yaşam memnuniyeti, yeme bozukluğu ve sosyal medya bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Lise öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı ve yeme bozukluğu yaşam memnuniyetlerini anlamlı olarak yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimes to examine the relevcance between high school students ' life satisfaction, eating disorder and social media addiction. In accordance with this purpose, survey conductions took place amongst state and private high schools in Samsun province with the participation of 834 students in total who are attending 9th, 10th, 11th and 12th grade. The subjects of the study were tested by analyzing the data obtained by using the Personal Data Sheet, the Life Satisfaction Scale, the Eating Disorder Assessment Scale and the Social Media Addiction Scale for adolescents after obtaining the necessary permissions. The results show a meaningful association between high school students ' life satisfaction, eating disorder and social media addiction. High school students ' social media addiction and eating disorder predict their life satisfaction expressively.