Design of 180nm CMOS impulse radio ultra wideband transmitter for biomedical imaging
Biyomedikal görüntüleme için 180nm CMOS ultra geniş bantlı darbe radyo verici tasarımı
  1. Tez No: 652320
  2. Yazar: SEMİH RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN ZAFER BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, darbe başına düşük enerji (EPP) elde etmek için düşük güçlü darbe şekillendirme yöntemlerinin bir sistemi olan Darbe Radyo Ultra Geniş Bant (IR-UWB) verici tasarımı için radyo frekansı (RF) entegre devrelerin tasarımına odaklanmaktadır. Önerilen vericiler, tamamen dijital tek darbe üreteci, çoklu kontrollü dijital gecikme hatları, bir darbe kombinasyon devresi ve bir darbe şekillendirme kapasitörü ve çıkışta tel-bağ indüktörü ile darbe şekillendirme aşamalarından oluşur. Üretilen tekli darbe genişliği ve ardışık tekli darbe konumları gecikme hatları tarafından belirlenir. Önerilen verici mimarileri 180 nm CMOS teknolojisinde tasarlanmıştır ve besleme gerilimi 1.8V'dur. Ultra geniş bant kullanımı, biyomedikal uygulamalar için 2,4 GHz'de yüksek veri hızı için gerekli olan daha fazla bant genişliği sağlar. Simülasyon sonuçları, Gauss tek devirli, üçlü ve beşli darbeli sinyalleri üretmek için gereken enerjinin, bant geçiren filtresi (BPF) olmadan 200 MHz darbe tekrarlama frekansında sırasıyla 29 pJ, 47 pJ ve 65 pJ olduğunu göstermektedir. Çıkış sinyallerini üretmek için bir BPF kullanıldığında gerekli enerjiler sırasıyla 36 pJ, 54 pJ ve 72 pJ'dir. Tezin motivasyonu Gaussian beşli sinyalini düşük güç tüketimiyle ve yüksek veri hızıyla üretimini genş bant filtre kullanılmadan gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the design of radio-frequency (RF) integrated circuits for Impulse Radio Ultra-Wideband (IR-UWB) transmitter which is a system of ultra-low power pulse shaping methods for achieving low energy per pulse (EPP). The proposed transmitters are composed of all digital single pulse generator, multiple controlled digital delay lines, a pulse combination circuit, and pulse shaping stages with a pulse shaping capacitor and wire-bond inductor at the output. The generated mono pulse width and the consecutive mono pulse positions are determined by the delay lines. The proposed transmitter architectures are designed in 180 nm CMOS technology, and supply voltage is 1.8V. Use of UWB provides more bandwidth that is necessary for high data rates at 2.4 GHz for biomedical applications. The simulation results show that the energy required to generate the Gaussian mono-cycle, triplet, and quintuplet pulses are 29 pJ, 47 pJ, and 65 pJ respectively at 200 MHz pulse repetition frequency without band pass filter (BPF). The required energies utilizing a BPF to generate output signals are 36 pJ, 54 pJ, and 72 pJ respectively. The motivation of the thesis is to generate the Gaussian quintuplet signal with low power consumption and high data rate without using BPF.