Design aspects of discrete time chaos based true random number generators
Ayrık zaman kaos tabanlı gerçek rastsal sayı üreteçlerinin tasarım incelikleri
- Tez No: 371832
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tezde kriptografik ayarda ayrık zaman kaotik gerçek rastsal sayı üreteçlerinin tasarım incelikleri kaotik denklemlerden başlayıp üretilen entropinin derin analizine uzanarak incelenmiştir. Fiziksel gerçeklemeden önce rastsallık performanslarını ongörebilmek amacıyla ayrık zaman kaotik gerçek rastsal sayı üreteçleri için özel matematiksel modeller geliştirilmiştir. Geleneksel istatistiksel testlerin ikilik geçti/kaldı tipi sonuçları incelenen sistemlerin entropi kapasitelerini karakterize edemediği için pratik bir bilgi kuramı ölçütü olan T-entropi, bu amaçla kullanılmıştır. Donanım tasarımı için izin verilebilir maksimum parametre saçılma sınırları T-entropi ölçütü hesaplamaları kullanılarak belirlenmiştir. Yeni bir cift entropi kaynaklı ayrık zaman kaotik gerçek rastsal sayı üreteç mimarisi matematiksel modeliyle birlikte literatüre tanıtılmıştır. Önerilen yeni mimarinin tek entropi kaynaklı ayrık zaman kaotik gerçek rastsal üreteçlerine göre üstünlükleri üretilen entropi ve kontrol parametre hassasiyetleri perspektifinden karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Yeni cift entropi kaynaklı ayrık zaman kaotik gerçek rastsal sayı üreteç mimarisi, prototip olarak sahada programlanabilir analog diziler üzerinde gerçeklenerek ölçüm sonuçları verilmiştir. Yeni bir cift entropi kaynaklı ayrık zaman kaotik gerçek rastsal sayı üreteç tümdevresi 180nm CMOS teknolojisinde eşleştirmeye dayanan yeni bir yaklaşımla tasarlanarak gerçeklenmiş, ve üretilen tümdevrenin ölçüm sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design aspects of discrete time chaos based cryptographic grade TRNGs are studied starting from chaotic map equations to in depth analyses of the generated entropy. Custom mathematical models of discrete time chaos based TRNGs are developed to predict the randomness performance ahead of the physical implementation. A practical information measure, T-entropy, is used to characterize the entropy capacity of discrete time chaos based TRNGs, since conventional statistical tests can only provide pass/fail type binary outputs. Maximum allowable parameter variation boundaries for hardware design are determined using T-entropy calculations. A new dual entropy core TRNG architecture is introduced along with its mathematical model. The superiority of the proposed architecture over conventional single entropy core TRNG architecture is presented through a comparative study of generated entropy, and its sensitivity to parameter variations. A proof of concept novel dual entropy core discrete time chaos based TRNG circuit is implemented on a reconfigurable analog platform, and measurement results are presented. A novel integrated dual entropy core discrete time chaos based TRNG circuit is designed, and implemented in 180nm CMOS technology using a new, matching driven design methodology, and the measurement results of the prototype chip are presented.