Türk Ticaret Kanunu'na göre anonim ortaklık genel kurulunda yeter sayılar
Quorum in joint stock companies' general assemblies according to Turkish Commercial Code
  1. Tez No: 652401
  2. Yazar: İBRAHİM ÇAĞRI ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 576
Özet
Bu doktora tezi, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre anonim ortaklık ge-nel kurulunda yeter sayıları konu edinmektedir. Üç bölümden oluşan tezde, yeter sayılar hem kavramsal olarak ele alınmış hem de yeter sayıların uygulanmasına yö-nelik süreç açıklanmıştır. Çalışmada yeter sayılara aykırılık ve bunun hukuki sonuç-ları da ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tezde benimsenen yöntem uyarınca, temel olarak TK'daki pozitif yeter sayı düzenlemeleri, yeri geldiğinde mehaz hukuk sistemlerindeki hükümlerle karşılaş-tırmalı olarak ve Yargıtay uygulaması da yansıtılarak değerlendirilmiş, olması gere-ken hukuk yönünden önerilere ise özellikle sonuç bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation deals with the quorum in joint stock companies' general as-semblies according to Turkish Commercial Code No. 6102. In this thesis, which consists of three parts, theoretical aspect and application of quorum provisions are explained. Violation of quorum norms is examined in detail as well. Pursuant to the method adopted in the thesis, provisions of TCC and the app-roach of the Court of Appeal with regards to quorum issue are examined and analy-sed comperatively when needed. De lege ferenda solutions are presented especially in the conclusion part.