Ship hull resistance estimation using multivariate statistics
Çok değişkenli istatistikler kullanılarak gemi gövde direnci tahmini
  1. Tez No: 652443
  2. Yazar: AHMET PALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Gemi üretimindeki en büyük maliyet, kullanılacak olan ana makine ve pervane sistemlerine aittir. Kullanılacak olan bu ekipmanların seçimi, geminin direnç değerlerine göre yapılmaktadır. Bunlar çok pahalı sistemler oldukları için, gemilerin direnç değerlerinin hassas bir şekilde belirlenmesi kritik bir öneme sahiptir. Bu sebeple, gemilerin direnç değerlerini tahmin etme üzerine bir çok çalışma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaların performansları, gemilerin belli bir ölçeğe göre küçültülerek model havuzlarında yapılan deney sonuçları ile kıyaslanarak ölçülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, toplamda 58 farklı kargo gemisinin deney sonuçları incelenmiş ve veriler düzenli bir hale getirildikten sonra farklı istatistiksel yaklaşımlarla bu gemilerin gövde direnç değerleri tahmin edilmiştir. Öncelikle, genelleştirilmiş lineer modeller kullanılarak problem ele alınmış, daha sonrasında ise literatürde de bir çok kez kullanılmış olan yapay sinir ağları ile tahminler yapılmıştır. Ardından, eldeki verilerin boyuna veri yapısına sahip olması sebebiyle, lineer karma modeller kullanılarak problem ele alınmıştır. Son olarak, genelleştirilmiş lineer ve karma lineer modelin bir kombinasyonu olan genelleştirilmiş karma lineer modeller kullanılarak gövde direnç değerleri tahmin edilmiştir. Tamamlanan modeller arasında“leave one ship out cross validation”tekniği kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca, kurulan bu modellerin sonuçları, bu alanda yaygınca kullanılan Holtrop & Mennen yöntemi ile de kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The biggest cost in shipbuilding belongs to the main engine and propeller systems to be used. The selection of these equipment to be used is made according to the resistance values ​​of the ship. Since these are very expensive systems, it is critical to determine the resistance values ​​of the ships precisely. For this reason, many studies have been done on estimating the resistance values ​​of ships. The performances of these studies are measured by comparing the estimations with the towing tank test results. Within the scope of this thesis study, the towing tank test reports of a total of 58 different cargo ships are examined in detail and the needed data are extracted from these reports. Then, the hull resistance values ​​of these ships are estimated with different statistical approaches. First, the problem is handled using a generalized linear model, and then predictions are made with artificial neural networks, which have been used many times in the literature. After all, because of the longitudinal nature of the available data, the problem is addressed using mixed effect linear models. Finally, hull resistance values ​​are estimated by using generalized linear mixed models, which are the combination of generalized linear and mixed effect linear models. Comparisons are made among the completed statistical models using the leave one ship out cross validation technique. In addition, the results of these models are compared with the Holtrop & Mennen method, which is widely used in this field.