Tarihi kagir yapılarda metal elemanların bina strüktür sistemine katkısı; Beşiktaş ilçesi Orhaniye Kışla camisi örneğinde incelenmesi
The contribution of metal elements to the building structure system in historical masonry structures; examination of the sample of Beşiktaş district Orhaniye Kişla mosque
- Tez No: 652445
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, tarihsel süreçte geleneksel kârgir yapıların metal malzeme ile güçlendirilerek inşa edilme süreci, uygulanma yerleri, biçimleri, farklı fonksiyon ve kullanım alanları, çeşitleri, üretim teknikleri, zaman içerisinde ortaya çıkan sorunlar ve metal malzemenin kâgir yapılar ile organik ilişkisi incelenmiştir. Bu bağlamda kâgir yapılarda kullanılan metal elemanların ana taşıyıcı bağlantı elemanları olarak kullanılması Beşiktaş ilçesi Orhaniye Kışla Camii özelinde değerlendirilmiştir. Sultan II. Abdülhamid (1876-1909), tarafından 1884 yılında Yıldız Sarayı'nın güvenliği için inşa ettirilen Orhaniye Kışlası ve camisi U planlı kışla yapısının orta aksında yer alması ve diğer kışlalara nazaran küçük ve son kışla olması sebebi ile önemlidir. Anıt eser niteliği taşıyan yapı kentin tarihi dokusunda önemli bir yer tutan Yıldız Sarayı hinterlantı içinde yer almaktadır. 2015-2020 yılları arasında devam eden restorasyon kapsamında uygulamalar sırasında açığa çıkarılan metal elemanların imalat teknikleri incelenmiş ve ortaya çıkan sorunlar, hasarlar tespit edilerek hazırlanan statik ve güçlendirme raporlarında minimum müdahale maksimum koruma ilkesine uygun çözümler üretilerek, bu çözümlerin detayları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of construction of traditional masonry structures by reinforcing them with metal material, their application areas, forms, different functions and usage areas, types, production techniques, problems that emerged over time and the organic relationship of metal material with masonry structures were investigated. In this context, the use of metal elements used in masonry structures as main bearing fasteners has been evaluated in Beşiktaş district OrhaniyeKışla Mosque. The Orhaniye Barracks and mosque built by Sultan II. Abdülhamid (1876-1909) in 1884 for the security of Yıldız Palace.It is important because it is located in the middle axis of the U-planned barracks and it is small and last barracks compared to other barracks. The building, which is a monument, is located in the Yıldız Palace hinterland, which has an important place in the historical texture of the city. Within the scope of the ongoing restoration in 2015-2020, the manufacturing techniques of the metal elements exposed during the applications were examined, and the static and reinforcement reports prepared by determining the problems, damages emerged, and solutions were created in accordance with the principle of minimum intervention and maximum protection.