Microstructural development and resulting mechanical properties of seawater mixed concrete
Deniz suyu ile üretilmiş betonun mekanik sonuçları ve mikro yapısal gelişimi
- Tez No: 652449
- Danışmanlar: PROF. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU, DR. ABDULLAH HUZEYFE AKCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Birleşmiş Milletler tarafından 2018 yılında yayınlanan“Su Raporu”na (BM Dünya Su Raporu, 2018) göre, dünya nüfusunun üçte ikisi yılın bazı zamanlarında su sıkıntısı çeken alanlarda yaşıyor. Devam eden çalışmalar ve tahminler, su kıtlığı sorununun yakın gelecekte artacağını göstermektedir. Bu bilgilere dayanarak, dünya çapında birçok araştırmacı, sürdürülebilirlik kapsamında atık su yönetimi, çeşitli uygulamalar için deniz suyunun kullanımı vb. gibi konulara odaklanmaktadır. İnşaat sektörü, Birleşmiş Milletler'in“2016 Su Raporu”nda (BM Dünya Su Raporu, 2016) orta derecede suya bağımlı sektörlerden biri olarak temsil edilmektedir. Bu sektör, beton dünya çapında en çok kullanılan inşaat malzemesi olduğu için, aynı zamanda büyük su tüketici sektörlerinden biridir. Bu çalışma kapsamında temel amaç, deniz suyu betonunun mikroyapısal gelişimini ve bunun sonucunda ortaya çıkan mekanik özelliklerini anlamaktı. Literatürde bulunan çalışmaların çoğu, deniz suyu beton için karışım suyu olarak kullanıldığında mekanik davranıştaki değişikliklere odaklanmıştır. Bununla birlikte, mekanik davranıştaki değişikliklerin nedenini inceleyen ve açıklayan çalışma sayısı henüz çok sınırlıdır. Bu çalışma kapsamında 8 farklı beton karışımı üretilmiştir. Karışım suyu olarak deniz suyu ve musluk suyu, çimento tipi olarak Portland çimentosu ve Sülfata dayanıklı çimento kullanılmıştır. Makro sentetik yapısal lifler, deniz suyu ile üretilmiş betonlardaki etkinliğini görmek için kullanılmıştır. Beton için karışım suyu olarak deniz suyu kullanıldığında malzeme davranışındaki değişikliklerin nedenlerini anlamak ve değerlendirmek için detaylı mikroyapı analizleri ve mekanik testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the“Water Report”published by United Nations in 2018 (UN World Water Report, 2018), two thirds of the world's population live in areas that experience water shortage for some time in a year. Ongoing studies and predictions represent that water shortage problem will increase in the near future. Based on that information, many researchers worldwide focus on the subjects such as waste water management, use of seawater for several applications and etc., under the scope of sustainability. Construction industry is represented as one of the moderately water dependent sectors in the“2016 Water Report”(UN World Water Report, 2016) of United Nations. Concrete sector is also one of the big water consumer sectors, since concrete is the most used construction material worldwide. In the scope of this study, the main objective was to understand microstructural development and resulting mechanical properties of seawater concrete. Most of the studies found in literature focused on changes in mechanical behavior when seawater was used as the mix water for concrete. However, the number of studies that examine and explain the reason for changes in mechanical behavior is yet very limited. 8 different concrete mixtures were produced in the scope of this study. Type of mix water (seawater and tap water) and type of cement (PC and Sulfate resisting cement) were varied. Macro synthetic structural fibers were also used to see the effectiveness of these fibers when combined with seawater mixed concrete. Detailed microstructural analyses were carried out as well as mechanical strength tests to understand and evaluate the reasons for changes in the material behavior when seawater was used as the mix water for concrete.