Yüksek mukavemetli kirişlerin çevrimsel yükler altındaki davranışları
Behavior of high strength beams under cyclic loads
  1. Tez No: 652455
  2. Yazar: ADEM AYENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu deneysel çalışmada; yüksek dayanımlı beton ile üretilmiş betonarme konsol kirişlerin tersinir çevrimsel yükler altındaki davranışları incelenmiştir. Deney programında artan bir genliğe sahip yükleme geçmişleri kullanılmıştır. Deneysel programda kesme açıklığı/kiriş etkili derinliği oranı 3.6, 4.7 ve 6.0 olan deney numunelerinin deprem yükleri altındaki davranışları yerdeğiştirme kontrollü çevrimsel yüklere benzeştirilerek test edilmiştir. Düşey yük etkisinin ihmal edildiği yükleme geçmişinin uygulandığı betonarme kiriş numunelerinin deneysel olarak elde edilen hasar durumları ve şekil değiştirme talepleri karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Deneysel çalışmada elde edilen veriler yürürlükteki bazı yönetmelik kabulleri yardımıyla elde edilen analitik sonuçlarla da [1,2,3,4] mukayese edilmiştir. Tez çalışması beş bölüm olarak planlanmış olup, birinci bölümde literatür araştırmasına değinilmiştir. ikici bölümlerde; deney programı sunulmuştur, üçüncü bölümde deneysel sonuçlar ve değerlendirme yapılmıştır, dördüncü bölümde deneysel burguların irdelenmesine değinilmiştir ve beşinci bölümde Sonuç ve önerilere yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the behavior of reinforced concrete cantilever beams produced with high strength concrete under reversible cyclic loads was investigated. Loading histories with an increased amplitude were used in the experiment. In the experimental design, the behavior of the test specimens with shear gap/beam depth ratio 3.6, 4.7 and 6.0 under earthquake loads was tested by simulating displacement-controlled cyclic loads. Experimental damage conditions and deformation demands of reinforced concrete beam samples where the load history is applied and the effect of the vertical load is disregarded were analyzed comparatively. The data obtained through experiment were compared with the analytical results [1,2,3,4] derived from some of the current government regulations. This thesis is comprised of five chapters. The first chapter provides a review of the literature, the second chapter presents the experimental design, the third chapter evaluates the experimental results, the fourth chapter discusses the experimental findings, and the fifth chapter reviews the study's general results and suggestions.