Glass welding using custom developed femtosecond fiber laser for microfluidic device development
Mikroakışkan çip geliştirilmesine yönelik amaca özel femtosaniye fiber lazerle cam birleştirme
  1. Tez No: 652454
  2. Yazar: GİZEM ALPAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Farklı malzemelerden yapılan mikroakışkan çipler, çok küçük boyutlarda meydana gelen ayırt edici süreçleri taramayı ve incelemeyi mümkün kıldığından çok sayıda inceleme alanında kullanılırlar. Tipik bir mikroakışkan cihaz, biri mikro yapılara sahip bir yüzeye sahip, diğeri ise düzeneği çevreden izole etmek için kanal yapılarının üstünü kaplayan iki plakadan oluşur. Bu iki plakayı birleştirmek için kullanılan geleneksel yöntemlerin çoğu, üretime zaman, maliyet ve enerji ekleyen ön hazırlık gerektirir, ancak sonuç, tekrarlanabilirlik ve uzun ömür açısından yine de sorunlu olabilir. Bu tezde cam numuneler üzerinde mikrokanalların üretilmesi ve femtosaniye lazer kullanılarak birleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu şekilde uygulamaya özel modifikasyonlar, tekrarlanabilir ve daha hızlı çip üretimi mümkün olabilir. Mikro kanalların üretimi ve camların kaynağı için ayarlanabilir çıktı parametrelerine sahip bir femtosaniye fiber lazer sistemi kurduk. Geliştirilen lazerin merkezi dalga boyu 1030 nm olup, atım süresi 250 fs -10 ps aralığında, atım enerjisi 5 µJ'e kadar ve tekrar frekansı 150 - 400 kHz arasında ayarlanabilmektedir. Bu fiber lazer sistemini kullanarak camların birleştirilmesi için en uygun parametreleri araştırdık. Bunun için, m/s ve mm/s hızlarında çalışabilen tarama sistemleri ile iki deneysel düzenek oluşturduk. Farklı kalınlık ve tipteki camların kaynağı için lazer atım enerjisi, tekrar sıklığı ve tarama hızının etkilerini inceledik. Farklı kalınlıktaki borosilikat ve alüminosilikat camlarda spiral ve ızgara tarama şekli ile camı birleştirdiğimiz deneylerde başarılı sonuçlar elde ettik. Birleşmiş camların dayanıklılıklarını basma testi ile test ettik ve mikroakışkan çip yapımı için ön sonuçlarımızı sunduk.
Özet (Çeviri)
Microfluidic chips made of different materials are utilized in numerous examination fields, as they make it possible to screen and study distinctive processes that happen in minuscule sizes. A typical microfluidic device consists of two plates, one with a surface with microstructures, the other covers the top of the channel structures to isolate the assembly from the environment. Many of the traditional methods used to combine these two plates require preliminary preparation, which adds time, cost and energy to production, but the result can still be problematic in terms of repeatability and longevity. In this thesis, it is aimed to produce microchannels on glass samples and to join them together using a femtosecond laser. In this way, application-specific modifications, repeatable and faster chip production may be possible. We have built a femtosecond fiber laser system with adjustable output parameters for the production of microchannels and welding of glasses. The central wavelength of the developed laser is 1030 nm and the pulse duration can be adjusted between 250 fs -10 ps, pulse energy up to 5 µJ and repetition frequency between 150 - 400 kHz independently from each other. Using this fiber laser system, we investigated the most suitable parameters for glass welding. For this, we have built up two experimental setups with scanning systems that can operate at m/s and mm/s speeds. We examined the effects of laser pulse energy, repetition rate and scanning speed for welding of glasses with different thicknesses and types. We have achieved successful results in welding experiments with spiral and raster scanning on borosilicate and aluminosilicate glasses with different thicknesses. Durability tests of the welded glasses were carried out with a press test machine and preliminary results for microfluidic device development were presented.