Tissue imaging with scanning acoustic microscopy and raman spectroscopy
Taramalı akustik mikroskop ve raman spektrometri ile doku görüntülemesi
- Tez No: 652457
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dokuların morfolojik ve mekanik özellikleri biyoloji ve tıpta önemlidir. Dahası, harici maddeler biyolojik numunelerde fizyolojik özellikleri değiştiren çeşitli modifikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, dokunun mekanik ve optik özelliklerinin incelenmesi, hastalıkların terapötik süreçlerinde hayati önem taşır. Biyolojik numunelerin akustik-mekanik özelliklerini karakterize etmek için, bir görüntüleme yöntemi olarak taramalı akustik mikroskopi (TAM) tanıtıldı. Kolloidal yarı iletken kuantum noktaları (KN'lar) TAM i ̧cin kontrast ajanları olarak araştırdık. KN'ların toplanması, özellikle hedeflenen nanopartikül bazlı ilaç verme sistemlerinde önemli olduğundan, kümelenmiş KN'ların akustik empedans değerleri TAM ile ölçtük. Akustik empedans değerlerinin kümelenmelerin hacimleri ve heterojenliğii ile orantılı olduğunu gösterdik. Ayrıca, esnekliği değiştirmek için uygulanan ftalatlara maruz kalan farelerin karaciğer dokularındaki değişiklikleri inceledik. Akustik mikroskop dışında, Raman spektroskopisi dokuyu karakterize etmek için kullanan başka bir metottur. Raman spektrumu, spekrumdaki tepeler numunedeki kimyasal bağların titreşim enerjilerini temsil ettiği için moleküler bilgi sağlar. Bu tezde, ftalata maruz bırakılan veya bırakılmayan farelerin karaciğer dokularının Raman spektrumlarını da araştırdık. Ftalat esterlerine maruz kalmaya bağlı olarak DNA, protein ve lipid / kolajen yapısının değiştiğini gösterdik. Sonuç olarak, bu tez, akustik mikroskop ve Raman spektrometre tekniklerinin biyolojik numunelerin mekanik-kimyasal değişikliklerini belirleyebileceğini ve doğrulayabileceğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The morphological and mechanical characteristics of tissues are critical in biology and medicine. Furthermore, external agents might cause various modifications in the biological samples that alter the physiological properties. Thus, studying the mechan- ical and optical properties of tissue is vital in the theranostic processes of the diseases. For characterizing the acousto-mechanical properties of biological samples, scanning acoustic microscopy (SAM) is introduced as an imaging method. We used the colloidal semiconductor quantum dots (QD's) as contrast agents for SAM. Since QD's aggre- gation is significant, especially in targeted nanoparticle-based drug delivery systems, the acoustic impedance values of aggregated QD were measured with SAM. It turns out that the acoustic impedance values are proportional to the volume and the het- erogeneity of aggregation. Also, we studied liver tissues of rats exposed to phthalates, which were applied to modify the flexibility. Therefore, the mechanical properties of tissues varied. Apart from SAM, Raman spectroscopy is another sensing tool that uses light to characterize the tissue. Raman spectrum provides molecular information since the peaks in the spectra represent the vibrational transition energies of the chemical bonds in the sample. In this thesis, we also investigated the Raman spectra (RS) of rat liver tissues that were exposed to phthalate and the ones that were not exposed. We showed that DNA, protein, and the lipid/collagen structure changed due to exposure to phthalate esters. As a result, this thesis revealed that SAM and RS techniques could determine and confirm mechano-chemical alterations of the biological samples.