Bahri'nin (Podiceps cristatus L., 1758) Kuş Cenneti milli parkında üremesi üzerine bir inceleme
An investigation on the reproduction of Bahri- great crested grebe (Podiceps cristatus L., 1758) in the Bird Paradise national park
- Tez No: 652600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAKİN VURAL VARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin ilk A Sınıfı Diplomalı sulak alanı olan Kuş Cenneti Milli Parkında kesin veya muhtemel üreme yapan 105 türden biri olan Bahri'nin (Podiceps cristatus) üremesini incelemektir. Sabit kameralar ile izlenen Bahri'nin Sığırcı Deltasındaki üremesi, yuva sayısı, yumurta sayısı ve yavru bakımı açısından incelenmiştir. Çalışma süresi boyunca 14 yuva izlenmiş, üreme döneminde 17 sayım yapılmış ve toplamda 58 adet yumurta gözlenmiştir. Üreme dönemi nisan ayında başlamış, ilk yumurta bırakma mayıs ayında gerçekleşmiştir. Yumurta sayıları 3 ile 5 arasında değişmektedir. Çalışma sonuçlarına göre, Kuş (Manyas) gölü etrafındaki tüm sayımlar da incelendiğinde Bahri'nin üremek için Sığırcı Deltasını ancak beslenmek için Kuş (Manyas) Gölü'nün diğer kıyılarını kullandığı görülmüş ve bunun olası sebepleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, Turkey's A Class Diploma wetlands which makes definite or probable breeding Bird Paradise National Park is one of 105 species is to examine the Great crested grebe's (Podiceps cristatus) reproduction. The breeding of Great crested grebe in the Sığırcı Delta, which was monitored by fixed cameras, was examined in terms of the number of nests, number of eggs and hatchling care. During the study period, 14 nests were monitored, 17 counts were made during the breeding period and a total of 58 eggs were observed. The breeding period started in April and the first egg laying took place in May. Egg numbers vary between 3 and 5. According to the results of the study, when all the counts around the Kuş (Manyas) lake were examined, it was seen that Great crested grebe used the Sığırcı Delta for breeding but the other shores of Kuş (Manyas) Lake for feeding, and possible reasons for this were discussed.