Kadın ağzı türkülerde kadın rolleri
Women's roles in women's mouth turks
- Tez No: 652645
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Halk şiirleri içerisinde yer alan türkülerde topluma dair özelliklerin yanı sıra toplumu oluşturan bireye ait unsurlar da bulunmaktadır. Bu bağlamda toplumun sürekliliğini sağlayan bireylerden biri olan kadın da halkın ortak ürünü olan türkülerde gerek türküyü söyleyen olarak gerekse bireysel rolleri ile yer almaktadır. Birçok araştırmacı tarafından ele alınan türküler toplumla ilgili bilgileri barındırarak geçmiş, bugün ve gelecek arasında köprü görevini üstlenmektedir. Bir topluluğu millet yapan kültürel unsurları bünyesinde barındıran türküler her nesil için önemli bir kaynak olma özelliğini de korumaktadır. Bu bağlamda türküler aracılığıyla türkülerde kadının toplumsal cinsiyete bağlı rollerinin ve bu rollerin getirdiği görevlerin neler olduğu tespit edilebilir. Bu tespitle birlikte kadın ağzından söylenen türkülerde kadının toplumsal cinsiyete bağlı görevleri ile yaşadıkları karşısındaki tutumlarının, duygularının yanında edindiği rollere karşı bakış açılarının nasıl olduğunun da belirlenebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmamızda incelemeye aldığımız kadın ağzı türkülerde toplumsal cinsiyetçilik bağlamında oluşan rollerin ne olduğu, bu roller ile kadının hemcinsine karşı nasıl bir yaklaşım sergilediği ve kadının rolleri ile ilgili duyguları tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In folk poetry, folk poetry has features related to the society as well as individual elements of the society. In this context, woman, who is one of the individuals who ensure the continuity of the society, is also included in the folk song, which is the common product of the people, both as a singer and with her individual roles. The folk songs, which are handled by many researchers, serve as a bridge between the past, present and future by containing information about the society. The folk songs that contain the cultural elements that make a community a nation also remain an important resource for every generation. In this context, it is thought that the gender-related roles of women and the duties of these roles can be determined through folk songs. With this determination, it is thought that in the folk songs sung from the mouth of the woman, it is possible to determine how women 's attitudes towards their gender, their attitudes towards their lives and their feelings as well as their feelings as well as their roles. In this study, we will try to determine what the roles formed in the context of genderism in the female mouth folk songs that we have examined, how they approach the woman with their roles and their feelings about their roles.