Bolu- Aladağ ormanlarında Uludağ göknarı (Abies nordmannianna (steven) spach subsp. equi-trojani (Asch.& Sint.Ex boiss.) Coode & Cullen ) ormanlarında atmosferik çökelme
Atmospheric deposition in mature fir (Abies nordmannianna (steven) spach subsp. equi-trojani (Asch.& Sint. Ex boiss.) Code & Cullen ) stands in Aladağ- Bolu
- Tez No: 652695
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bolu ili Aladağ ormanlarında 4 farklı yükselti basamaklarında kurulan ormanaltı ve açık alan örnekleme alanlarında Haziran 2013-Kasım 2014 tarihleri arasında yağış örneklemeleri yapılmıştır. Haftalık örneklemelerin laboratuvar analizleri havuzlama yöntemi ile hazırlanan aylık laboratuvar numuneleri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ormanaltı, açık alan ve gövdeden akışla gelen yağıştaki çökelme konsantrasyonlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Tüm yükselti basamaklarında açık alana düşen yağışın yaklaşık %70'i tepe çatısındaki boşluklardan, %1'inden daha azı da gövdeden akışla meşçere tabanına inmiştir. Dolayısıyla, göknar ormanlarında, gelen yağışın yaklaşık 1/3'ünün tepe çatısı tarafından tutulduğu belirlenmiştir. Analizler sonucunda anyon ve katyonlardan en belirgin olanları Sülfat(SO4-2), Nitrat(NO3-), Potasyum(K+) ve Kalsiyum(Ca+2) olmuştur. Örnekleme periyodunda, en fazla yağış ortalaması1600 metre yükselti basamağında, açık alanda, 366 mm, ormanaltında 197 mm olarak Haziran ayında gerçekleşmiştir. En düşük yağış ortalaması ise, açık alanda, 11 mm, ormanaltında 6,7 mm olarak Temmuz ayında tespit edilmiştir. pH ortalama değerleri ise açık alanda 6,8 ± 0,5 ormanaltında 6,4 ± 0,4 ve gövdeden akışta tespit edilmiştir. Elde edilen çökelmeler içerisinde, sülfat, nitrat, potasyum ve kalsiyum en yüksek ortalama değerleri Eylül ayında ve ormanaltı yağışta gerçekleşmiş olup, bu değerler sırası ile 17,5 ± 6,1 mg l-1, 7,3 ± 6,7 mg l-1, 13,7 ± 11 mg l-1 ve 6,9 ± 4,5 mg l-1 olarak gerçekleşmiştir
Özet (Çeviri)
Sampling areas for throughfall, stemflow and bulk deposition were established in 4 different elevation steps in Aladag forests of Bolu province. The samplings was conducted between June 2013 and November 2014. The laboratory analyzes of the weekly samples were carried out on monthly laboratory samples prepared by pooling method. Bulk, throughfall and stemflow precipitation concentrations obtained were evaluated. In all elevation, approximately 70% of the precipitation falling to the open area falled in to the ground in the base of the stand through the gaps of the crown and less than 1% flowed through the stemflow. So, approximately 1/3 of the incoming precipitation is kept by the crown. During the sampling period, the highest precipitation average was realized as 366 mm in open area and 197 mm under the canopy of the stand area at an altitude of 1600 meters, in June. The lowest precipitation average was determined as 11 mm in open area and 6,7 mm under forest. The pH average values were determined as 6,8 ± 0,5 in open field and 6,4 ± 0,4 under forest. The most prominent among the analyzed anions and cations are sulfate, nitrate, potassium and calcium The highest average values of sulfate, nitrate, potassium and calcium occurred in September and under forest precipitation. These values are 17,5 ± 6,1 mg l-1, 7,3 ± 6,7 mg l-1, 13, 7 ± 11 mg l-1 and 6,9 ± 4,5 mg l-1, respectively.